Ausztriában is felbukkant a brit koronavírus-mutáns
A B.1.1.7 jelzésű mutáció Európa-szerte nagy gondot jelent, fogalmazott Rudolf Anschober egészségügyi miniszter, aki hozzátette, hogy a SARS-CoV-2 koronavírusnak már számos mutációja ismert, de a brit vírusváltozat "különleges". Amióta a sokkal fertőzőbbnek tartott mutáció elterjedt Nagy-Britanniában, az osztrákoknál biztonsági intézkedéseket hoztak - például az Egyesült Királyságból és Dél-Afrikából érkező gépekre leszállási tilalom vonatkozik.
32 országban regisztrálták eddig a vírusmutációt – fűzte hozzá a miniszter. Ide tartozik 15 európai ország, például Belgium, Dánia, Finnország és Görögország. Ezért nem nagy meglepetés, hogy az új vírusváltozatokkal kapcsolatos esetek Ausztriában is előfordulnak - mondta Anschober. A jelenlegi adatok szerint négyen fertőződtek meg a brit mutációval, egy nő pedig a dél-afrikai változattal.
Három gyermek is érintett
A brit mutációt kimutatták egy osztrák férifnél, aki az utolsó londoni járattal érkezett Bécsbe, és egy tizenkét éves osztrák lánynál is, aki december 18-án Nagy-Britanniából érkezett repülővel. Ő sem az anyját, sem a nővérét nem fertőzte meg, pedig mindhárman együtt voltak karanténban. A két másik esetet egy szlovák testvérpárnál regisztrálták, egy kilenc- és egy tízéves lánynál. Mind a négyük mintáját a bécsi nemzetközi repülőtéren vették le.
A dél-afrikai mutációt december 6-án fedezték fel egy 30 éves osztrák nőnél, aki nyaralásból tért haza, fejtette ki Franz Allerberger, az AGES közegészségügyi osztályának vezetője.
Nem véletlen, hogy a brit B.1.1.7.-mutációt már megtalálták, hiszen azt „kifejezetten keresték“. Körülbelül 1800 szekvenálást végeztek eddig Ausztriában – mondta az egészségügyi miniszter. Ezt most fokozni kellene. Anschober bejelentette, az európai országoknak a védekezésben szorosan együtt kell működniük. Fenntartanák továbbra is a szigorú belépési ellenőrzést és a szigorú karanténszabályokat is. Nagyon örvendetesnek nevezte, hogy bár megjelent a mutáns vírus, eddig nem volt különbség a kórházi ápolásra szorulók száma és a halálozási arány tekintetében.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.