Családi nap: 10 éves az Állatvédők Vasi Egyesülete
Szombaton délelőtt 10 órakor nyitotta meg kapuit a Woodstock Club: ide várták az Állatvédők Vasi Egyesületének tíz éves születésnapjára érkező vendégeket. A hivatalos megnyitó után a gyerekek ismerkedhettek meg az állatvédelemmel, majd ebéd után jött a kutyás bemutató. Az ügyességi és trükk versenyt követte a kérdezz-felelek: orvosi, nevelési és szépségápolási tanácsokat kaphattak a gazdik. A szépségverseny nagy sikert aratott, mint ahogy a tombola is – a parádés hangulatú rendezvényre idén is szép számmal látogattak ki az állatbarátok.
- Mindenféle állattal foglalkozunk, amennyiben van helyünk, akkor nem mondunk nemet. Amennyiben van az adott állatfajtának hozzáértőbb gondozószervezete, akkor azokat minden esetben továbbadjuk. Például a védett madarakat, emlősöket minden esetben átadjuk a Nemzeti parkok mentőszervezeteinek, illetve vadállatmentő szervezeteknek. De szorosan együttműködünk a kutyás fajtamentő szervezetekkel is – mesélte Vértesi Andrea elnök, aki az alapításról is beszélt.
- Az alapításkor csak ideiglenes befogadóink voltak, akik saját otthonaikba vitték haza a mentett állatokat. 2016-ban kértünk és kaptunk menhely számára területet Szombathely önkormányzatától. Onnan indult a komoly munka, hiszen egy bozótos területből kellett menhelyet létesíteni. Tagjaink nagy része már korábban is tevékenykedett állatvédőként. Mivel szervezetten sokkal jobb működni, ezért alapítottuk meg az egyesületet. A menhely építése, szépítése és bővítése folyamatos munka, ami jelenleg is tart. Adományokból és pályázatokból folyamatosan fejlesztjük a menhelyet, ahol jelenleg egyszerre mintegy 100 állatról gondoskodunk, ideiglenes befogadóinknál további 20-30 mentett él. Mindenki számára próbálunk új otthont keresni, de sajnos vannak olyanok, akik már hosszú évek óta menhelyünk gondozásában vannak. Ilyen például Betty, a 14 éves keverék kutya, aki 2016-ban érkezett menhelyünkre. Sajnos ő a viselkedési problémái miatt nem talált gazdára – tudtuk meg az egyesület elnökétől, aki később arról is szólt, hogy míg2013-ban 281, addig tavaly már 438 állatot mentettek meg.
- Szerencsére a támogatók száma minden évben emelkedik. Ezzel együtt próbálunk minél több állatot menteni, menhelyünk folyamatosan teltházzal üzemel. Sajnos az árak (rezsi, állateledel, orvosi költségek) folyamatosan emelkednek, ezért nem biztos, hogy idén is képesek leszünk több állatot menteni az előző évekhez viszonyítva. Jelenleg kutyák, macskák, nyulak, deguk, csincsillák, tengerimalacok, teknősök, kecskék, galambok, tyúkok élnek, illetve van egy vadmadár-mentő tagunk, aki fiókák felnevelésével foglalkozik, akiket minden esetben szabadon engedünk a felcseperedésük után. Mindig vannak különleges mentések, talán az utóbbi időben a Jákon talált szakállas agámák esete volt kirívó. Nekik gazdát találni sem volt egyszerű, hiszen helyük kialakítása, illetve a mindennapos tartási költségük nem olcsó – zárta szavait Vértesi Andrea.
Fotó: Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.