Az Egyesült Államok továbbra sem nézi jó szemmel az iráni fegyverbizniszt
Közleményében az amerikai diplomácia irányítója leszögezte: "szeptember 19-én ismét életbe lépett az Irán elleni valamennyi szankció, köztük az ENSZ fegyverembargója is". Majd hangsúlyozta: az amerikai kormány készen áll arra, hogy minden "belföldi felhatalmazást igénybe vegyen bármely egyén vagy vállalat elleni szankciókra", akik vagy amelyek fegyvert szállítanak Iránnak.
A miniszter hangsúlyozta továbbá, hogy "minden nemzetnek, amely békét és stabilitást szeretne a Közel-Keleten, és támogatja a terrorizmus elleni harcot, tartózkodnia kell mindenfajta, Iránba irányuló fegyverüzlettől". Emlékeztetett arra, hogy az elmúlt tíz évben minden ország - az ENSZ határozatainak megfelelően - tartózkodott attól, hogy fegyvereket adjon el Iránnak, s ha ezt tilalmat a jövőben bármely ország megszegi, akkor - amerikai álláspont szerint - a béke és a biztonság helyett a konfliktust és a feszültség szítását választja.
A 2015-ben megkötött, úgynevezett iráni atomalkunak megfelelően - amelyet Irán és hat nagyhatalom, az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság, Oroszország, Franciaország, Kína és Németország kötött meg - az ENSZ határozatban rögzítette a fegyverek Iránnak történő eladásának tilalmát. Az ezt kimondó ENSZ-határozat október 18-án jár le. Az atomalkut 2017-ben egyoldalúan felmondó Egyesült Államok azonban idén augusztusban sikertelen kísérletet tett az ENSZ Biztonsági Tanácsában e fegyverembargó meghosszabbíttatására és a korábbi, Irán elleni nemzetközi szankciók visszaállítására.
Teherán ezek után jelentette be vasárnap, hogy lejártnak tekinti az ENSZ Biztonsági Tanácsának 2231-es számú határozata alapján elrendelt fegyverembargót. (MTI)
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.