
Az EU tényleg felkészítené lakóit egy válsághelyzetre
A Politico által ismertetett dokumentum szerint az intézkedés célja, hogy Európa felkészüljön a háborús fenyegetésekre, kibertámadásokra, járványokra és természeti katasztrófákra.
Az új Uniós Felkészültségi Stratégia tervezete kiemeli, hogy a válságok kezdeti időszaka kritikus fontosságú lehet, legyen szó háborúról, nagyszabású kibertámadásról, súlyos járványról vagy akár éghajlati katasztrófák okozta áradásokról. A dokumentum arra is felhívja a figyelmet, hogy Európa az elmúlt évek sorozatos válságai miatt nem engedheti meg magának a kizárólag reaktív megközelítést, hanem előretekintő és proaktív stratégiára van szükség.
Roxana Mînzatu, az Európai Bizottság ügyvezető alelnöke mutatja be az új tervet, melynek mottója: „javítsuk a tetőt, amíg süt a nap”. Az elképzelés szerint a lakosságnak háztartási szinten kellene felkészülnie a váratlan helyzetekre.
A 17 oldalas stratégia célja, hogy Európa biztonságosabb és ellenállóbb legyen mindenféle fenyegetéssel szemben, és képes legyen hatékonyan kezelni a válságokat. Ennek érdekében javaslatokat fogalmaznak meg például alapvető készletek tárolására, óvóhelyek kialakítására és a vészhelyzeti tervezés fejlesztésére.
A dokumentumban szerepel egy európai kiberbiztonsági riasztórendszer létrehozásának ötlete is, illetve egy közös készletezési stratégia kidolgozása, amely kiterjedne többek között orvosi felszerelésekre, kritikus alapanyagokra, energetikai eszközökre, valamint élelmiszerre és vízre is.
Továbbá egy új válságkoordinációs központ létrehozását is javasolják, amely az eddigi Vészhelyzeti Reagálási Koordinációs Központ (ERCC) feladatait egészítené ki. A központ felelőssége lenne az ágazatok közötti válságok következményeinek előrejelzése és kezelése.
Az Európai Bizottság új jogszabálycsomagot is mérlegel, amely hosszú távú, mérhető célokat és egységesített standardokat határozna meg az EU tagállamai számára. A melléklet mintegy 60 olyan intézkedést tartalmaz, amelyeket a következő két év során kellene megvalósítani, például az álhírek elleni fokozott fellépést, illetve a válságfelkészülés oktatási tananyagba való integrálását.
Fotó: illusztráció/Tomajmonostorai Művelődési Ház és Könyvtár

A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.