Az összetartozás emlékhelye
Az Ezredévi park közepén, a sétány mellett alakítják ki a Nemzeti összetartozás emlékhelyét, amelynek megvalósítását hét szombathelyi civil szervezet határozta el egy évvel ezelőtt. A Honderű Asztaltársaság Egyesület, a Polgárok a Városért Egyesület, a Szülőföld Egyesület, a Vas Megyéért Egyesület, a Klapka György Lovas Polgárőr és Hagyományőrző Egyesület, a Polgári Egyesület Szombathelyért, vala-mint a Rákóczi Szövetség Vas Megyei Szervezete 2020 januárjában emlékbizottságot hozott létre, június 4-én pedig, a trianoni béke aláírásának 100. évfordulóján felhívást tettek közzé egy olyan köztéri alkotás létrehozására, amely méltó a nemzeti összetartozás eszméjéhez.
A helyszín
Az emlékhelyet eredetileg a Szent István parkban tervezték kialakítani, erről 2017-ben közgyűlési határozat is született. Később azonban néhány civil szervezet jelez-te, hogy szerintük ott inkább a régi szökőkutat kellene visszaállítani, és javasolták, hogy az emlékhelynek keressenek másik helyszínt. El is kezdődtek az egyeztetések, s végül sikerült mindenki számára elfogadható megoldást találni: az érintettek úgy látták, az Éhen Gyula polgármestersége idején létesült Ezredévi park méltó helyszín lehet, amit a találkozási pontként is funkcionáló emlékhely még vonzóbbá és látogatottabbá tehet.
A pályázat
Az emlékhely megvalósítására január 22-én, a magyar kultúra napján országos, nyílt művészeti tervpályázatot írtak ki. Breznovits István, a Polgárok a Városért Egyesület alelnöke elmondta, olyan igényes köztéri alkotás létrehozása a cél, amely a nemzeti összetartozás eszméjét közvetíti, és közösségi találkozási helyként is szolgál. Fontos, hogy a leendő alkotás, amely lehet térplasztika, építmény vagy interaktív emlékmű, illeszkedjen az épített és természeti környezetbe, utaljon a trianoni döntés következményeire, a történeti Magyarország és Vas vármegye megcsonkítására, de művészi mondanivalója legyen reményt keltő és jövőbe mutató. Előnyben részesülnek azok az elképzelések, amelyek eltérnek a Trianon-emlékművek hagyományos megformálásától, lehetővé teszik az interaktivitást, és csobogó vagy szökőkút formájában az életerőt szimbolizáló vizet is megjelenítik. A beérkezett pályaművek közül az emlékbizottság választja ki a díjazottakat, figyelembe véve a Magyar Alkotóművészeti Közhasznú Nonprofit Kft. (MANK) szakmai véleményét. Az első három helyezett terv összesen 1 millió forint díjazásban részesül. A pályázatokat május 31-ig várják a Polgárok a Városért Egyesület címére (Szombathely, Horváth Boldizsár krt. 9.). A részletes kiírás megtalálható a szervezet honlapján.
Összefogás
Dr. Melega Miklós önkormányzati képviselő (Fidesz-KDNP) szerint örömteli a kezdeményező szervezetek és tagjaik széleskörű összefogása, amely a civilek erejét és értékteremtő szándékát is mutatja. A leendő emlékhelynek több célja is van: egyrészt, hogy ne engedje feledésbe merülni az 1920-ban bekövetkezett nemzeti sorstragédiát, amelynek máig ható következményeivel együtt kell élnünk, ugyanakkor ne Trianon-emlékműként vonuljon be a köztudatba, hanem az összetartozás szimbólumaként, kifejezve ezt az elszakított magyarok felé is és segítve a trauma feldolgozását. De az emlékhely eszmeisége a mai, polarizált társadalomnak is üzen az összefogás és összetartozás gondolatával.
A helyszínkeresés, a pályázati feltételek kidolgozása nem volt egyszerű folyamat, hiszen sokféle véleményt kellett egyeztetni, mire konszenzusra jutottak a felek. De még ha sok időbe is telt, nem bánják, hiszen az a legfontosabb, hogy mindenki magáénak érezhesse az emlékhelyet, ahol jó lesz majd leülni, elidőzni kicsit – tette hozzá a képviselő.
Felajánlások
Az emlékhelyet közadakozásból tervezik kialakítani, 50 millió forintot szeretnének összegyűjteni az egykori Vas vármegye teljes területéről, vagyis a hazai adományozók mellett számítanak a muravidéki és az őrvidéki települések, szervezetek és magánszemélyek támogatására is. A korábbi felhívás nyomán eddig közel 1 millió forint gyűlt össze, amit Vargyas Csaba vállalkozó újabb 1 millió forinttal egészített ki. A szervezetek bíznak a város támogatásában is: a közgyűlés tagjai februárban egyhangúlag szavaztak meg 3 millió forintot az emlékhely létrehozására. A további felajánlásokat az 59501211-16536117 számlaszámra várja a Nemzeti Összetartozás Szombathelyi Emlékbizottsága.
Fotó: Ádám Dávid
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.