Begazolva: kinek a feladata a gyomirtás?
Az újságírói szempontból nem túl izgalmasnak tűnő kérdés jóval összetettebb, mint ahogy azt gondolnánk. Létezik egy önkormányzati rendelet, amely a házak előtti járdák tisztántartásáról szól. Emellett alapvetően Szombathely nagy részén az önkormányzat (kisebb részén a Közútkezelő) feladata a gyalogjárdák karbantartására. A város még korábban kötött is egy vállalkozói szerződést a SZOVÁ-val arról, hogy az említett munkákat elvégzi a cég, azonban ebből sajnálatos módon kimaradt a járdák gyomtalanítása. Benne szerepel viszont az útszegélyek ilyen jellegű tisztítása, ezt viszont csak olyan személy végezheti, akinek megvan hozzá a megfelelő képesítése. Jelenleg a SZOVA egy alvállalkozóval végezteti az évente egyszer esedékes szegélytisztítást 115 kilométeren.
Horváth Soma úgy fogalmazott, ha már sikerült a korábbi megállapodásból kihagyni a szervezett gazolást, akkor talán nem a jelenlegi városvezetésen kellene számonkérni a nyári esőktől izmosodó gyomokat. Ráadásul olyan kormánypárti politikus vetette fel a témát a közösségi médiában, akihez az előző ciklusban a városüzemeltetés tartozott – azaz tehetett volna azért, hogy a szerződésbe bekerüljön a feladat, jelentette ki az alpolgármester.
A helyzetet tovább bonyolítja, hogy nemcsak közterületek vannak a városban, hanem több közforgalom számára megnyitott magánterület is – ezeken a tulajdonosnak kellene a gyomtalanítást elvégeznie. A társasházi parkolóknál sem tisztázott, hogy kinek kellene rendben tartani ezt a részt: a társasház kezelőjének, vagy a SZOVÁ-nak.
– A megoldást kerestük az ügyben – fogalmazott Horváth Soma –, először felmérjük, mekkora területről van szó, utána pedig meg kell állapodnunk, ki végzi el munkát. Emellett azonnal cselekedtünk: a SZOVÁ-val megegyeztünk arról, hogy a frekventált helyeken gyomtalanítanak, és neki is láttak a feladatnak.
Horváth Soma egy más aspektusból is közelítette meg a kérdést: még ellenzékből látták, hogy a város járdai nincsenek túl jó állapotban. A költségvetésben minden évben külön tétel szól a gyalogjárdák fenntartásáról, a SZOVA ebből a keretből végezte a felújítást. 2014-ben például 25 millió forint (22 milliót el is költöttek), 2017-ben előbb 30, majd 42 millió (36 millió fordítottak végül erre). A 2019-es, 41 millió keretet az új többség 69 millióra emelte, ezt az utolsó fillérig erre a célra fordították. Idén 62 milliót szántak erre a célra, a teljes összeg 68 millió lesz, mondta az alpolgármester. A pénzből 18 helyen 2,5 kilométernyi gyalogút újul meg.
– Ahogy az adatokból is látszik, nagyságrendekkel többet költünk a járdákra a városban – összegzett Horváth Soma. – Ez a tény is hozzátartozik a teljes képhez, amikor azt vetik a szemünkre, hogy gazosak a közterületek. Ezért akarunk változtatni a korábbi megoldáson, de előtte látnunk kell, mekkora részről van szó, mennyi feladatot jelent ez az önkormányzat számára, ezért döntöttünk a felmérés mellett. A polgároktól kérünk még némi türelmet, biztosan megtaláljuk a mindenki számára megnyugtató megoldást.
Hol lehet jelezni a problémákat?
A gazos közterületet a szombathelyiek a legkülönfélébb helyekre, a SZOVÁ-nak, szerkesztőségeknek, képviselőknek szokták bejelenteni. Horváth Soma szerint a leghatékonyabb, ha a Városüzemeltetési és Városfejlesztési Osztálynak (A Városháza központi telefonszámán keresztül érhető el: 520-100) jelzik, így az önkormányzat hamarabb értesül a gondokról, és a munkát elvégző cégnek is gyorsabban tudja jelezni a problémát.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.