Kántor öröksége: könyv készült és kiállítás is nyílt
Kántor életéről több könyv született már, filmsorozat is készült. Végh Attila oknyomozó riporter kötete a rendőrkutya örökségét dolgozza fel. A szerző 30 évig szolgált rendőrként, ebből 20 esztendőt töltött nyomozóként speciális egységeknél. Pályája alatt sokat foglalkozott kutyákkal, könyve 11. és 16. fejezetét saját élményei alapján írta meg. A Kántor öröksége című kötetet csütörtökön mutatták be a Művészeti Népfőiskola Őrvidék Ház épületében, a volt MMIK-ban.
Végh Attila oknyomozó riporter elárulta, összeszedtek 20 olyan történetet, ami jellemző volt az adott időszakra, egészen Kántor halálától, a 60'-as évek közepétől mostanáig. Vigyázva a személyiségi jogokra, szolgálati titkokra, az állami titkot képező bűnügyekre megváltoztatták nagyon sok helyen a helyszíneket, neveket. Viszont mindegyik történetnek van igazságalapja, s mindegyik megtörtént vagy megtörténhetett volna így is. Átrakták kicsit a helyszíneket, személyeket, és így lett kerek az egész: valamikor megmosolyogtat, valamikor megnevettet, valamikor szomorú, valamikor tragikus.
Kántor Vas megyében szolgált az 50’-es, 60’-as években. Ő az ország leghíresebb rendőrkutyája. Gazdája, Tóth Tibor “Csupati” honosította meg Magyarországon a szagazonosítást, amelyen három éven át dolgozott. A módszer sikeresnek bizonyult, egész Európában elterjedt. Kántor első bevetése 70 éve történt, azóta rengeteg rendőrkutyát kiképeztek már.
Farkas Csaba, a Szülőföld Könyvkiadó vezetője hozzátette, egy másik könyvbemutató kapcsán találkozott Végh Attilával, oknyomozó újságíróval, aki ráadásul rendőri pályán is dolgozott, és felvetette neki, milyen jó lenne Kántor örökségét felvázolni, megmutatni. Azt is, milyen klassz rendőrkutyák vannak, hiszen az ő vére folyik Vas megyében mondhatnánk minden rendőrkutyában. Így alakult ki a barátságuk, elkezdtek együtt dolgozni és megszületett a kötet.
A könyvbemutatón Gulyás Ferenc szombathelyi rendőrkapitány köszöntötte a megjelenteket. Felidézte első találkozását Tóth Tiborral. Úgy fogalmazott: örül, hogy sok fiatal jött el az eseményre, itt ugyanis a filmes szuperhősök mellett valódi hősöket ismerhetnek meg. Izsányi Tibor rendőr őrnagy, a Fejér vármegyei bűnügyi kutyavezetői csoport irányítója előadást tartott a rendőrkutyák történetéről. Tóth Tibor “Csupati” fiának, Győzőnek a levelét Tatár József olvasta fel, másik fia, Tibor pedig el is látogatott a könyvbemutatóra, ahol az érdeklődők azt is megtudhatták, hogyan dolgozik napjainkban egy rendőrkutya.
Biczó Péter hosszú évek óta gyűjti a Csupatihoz és Kántorhoz kapcsolódó emlékeket. A könyv megjelenése apropóján ezekből a tárgyakból kiállítás nyílt. A rendőr relikviagyűjtő elmondta, kiskorában őt is lenyűgözte a Kántor könyv, valamint a róla készült filmsorozat, és kutyás rendőr szeretett volna lenni. Amikor személyesen megismerkedett Tibi bácsival is, s az első dedikált fényképet megkapta tőle, elhatározta, hogy megőrzi. Ehhez jöttek az évek során a képek, az oklevelek, könyvek, szakkönyvek, a elkezdtek felhalmozódni ezek az anyagok.
A tárlat jövő péntekig látható a Művészeti Népfőiskola Őrvidék Ház aulájában.
Forrás: SZTV
Fotó: Művészeti Népfőiskola Őrvidék Ház Facebook-oldala
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.