
Benne él a szívünkben: Emlékkoncertet tartottak a Bartók zeneiskolában Békefi Antal Attila tiszteletére
– A koncertet volt furulyatanárunk emlékére rendeztük, aki 10 éve került fel az égiek közé, és azóta nagyon-nagyon hiányzik nekünk – árulta el az esemény szervezője, Bende Gabriella, a Bartók zeneiskola furulyatanára, tanszakvezetője. – Szerettük volna, hogy azok a régi dolgok, amiket Békefi Antal itt hagyott nekünk, a gondolatai, a zene szeretete, ezen az estén újra velünk legyenek, felcsendüljenek – tette hozzá Bende Gabriella.
– Akik itt fellépnek, valahogy mindannyian kötődnek Tóni bácsihoz: vagy a tanítványai voltak, vagy kollégák, vagy mindkettő – így van ez az én esetemben is. Tóni bácsi nélkül a furulya, mint fogalom és a régizene Szombathelyen nem létezne. Nekem nagyon hiányzik, hogy valakihez be lehessen kopogni, és megkérdezni, ezt, meg ezt hogyan kellene csinálni, ezt hogyan kellene játszani, ez ebbe a stílusba még belefér-e. Tíz éve nincs ilyen ember, akihez ezekkel a kérdésekkel fordulni tudok – hangsúlyozta a szervező, aki hétéves kora óta jár a Bartók zeneiskolába, kisebb kihagyásokkal: – Ezeken a zenéken nőttem fel, ahogy még nagyon sokan. S aki ezt a zenét egyszer megszereti, azt nem engedi többet el, benne él a szívünkben. Az emlékkoncerten olyan zeneszámok hangoznak el, melyeket mindenki, aki ma itt van, ismer – tette hozzá Bende Gabriella.
A Békefi-emlékesten összesen harminc zenész lépett színpadra: az ország több pontjáról érkeztek Szombathelyre, Budapestről, Sopronból, Celldömölkről, sőt van, aki Finnországból utazott haza, hogy zenéljen Tóni bácsi tiszteletére. Többnyire középkori és reneszánsz dallamok csendültek fel, de barokk zeneműveket is hallhatott a közönség.
Der Pfoben Schwanz: Bende Gabriella, Erdei Máté, Fehér Zoltán, Koltai Zsófia és Tóth Mónika előadásával kezdődött a muzsikálás, majd Walter von der Vogelweide Unter der Lindenjét adta elő Czeller Krisztina és Handler Ákos. Az Ad Hoc együttes (Bende Johanna Mira, Bende Gabriella, Fehér Zoltán, Lukács Lili, Péhm Gellért, Simkó Zsuzsa, Zöld Alma Virág) következett – Táncok a Lőcsei Tabulatúrából –, majd Anonymus Basse dance-ja Berkiné Pothárn Margit, Kocsis Orsolya és Bognár Róbert előadásában.
Reneszánsz táncok következtek a Savarelli Régizene Együttes (Bende Gabriella, Bodnár-Farkasinszki Enikő, Erdei Máté, Koltai Zsófia, Fehér Zoltán, Kecskés Eszter, Tóth Mónika) tolmácsolásában, P. Attiagnant Pavane – Gagliarda című művét Tóth Lana, Tóth Sára, Tóth-Szarka Viktória és Tóth Tamás szólaltatta meg. D. Castello Sonatáját Prima Kiss Mónika és Simkó Zsuzsa, Virágénekeket Bende Gabriella, Handler Ákos, Péhm Gellért, Piri Viktória, Tóth Mónika, M. Ucellini Aria sopra la bergamasca művét Kocsis Orsolya, Móricz-Mukics Júlia, Nagy Zsófia, Mészárosné Lengyel Szabina, a Teremtett állatok-at Piri Viktória, Handler Ákos, Fehér Zoltán adták elő. Handel és Esterházy-művek zárták a repertoárt.

A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.