Betiltották a TikTokot az USA-ban, de lehet, hogy Trump újraindítja
170 millió amerikai felhasználó maradt napi TikTok-betevő nélkül a hatályba lépő tiltás miatt.
A közösségi alkalmazás amerikai cégének értékesítéséről egy tavaly tavasszal kétpárti támogatással elfogadott törvény rendelkezik, amely Joe Biden elnök aláírása után hatályba lépett. A jogszabály 270 napot adott a kínai tulajdonosnak, a ByteDance-nek arra, hogy értékesítse az alkalmazást az Egyesült Államokban működtető érdekeltségét. A határidő lejárta után a törvény értelmében a TikTokot el kell távolítani az amerikai Apple és Google alkalmazásboltokból, és fel kell adni a hozzáférést a működéshez szükséges technikai infrastruktúrához is.
A TikTok szerint az értékesítés „egyszerűen nem lehetséges: sem kereskedelmi, sem technológiai, sem jogi szempontból”. A vállalat a végsőkig kitartott az álláspontja mellett.
Az amerikai legfelsőbb bíróság pénteken viszont egyhangúlag utasította el a TikTok fellebbezését: döntésük szerint nem sérti a szólásszabadságot a TikTok kínai tulajdonosát a részesedése eladására kötelező törvény.
A január 20-án hivatalba lépő új amerikai elnök viszont három hónappal meghosszabbítaná a törvényben szabott határidőt a TikTok további amerikai működése érdekében, ezt Donald Trump szombaton egy televízióinterjúban közölte.
A leendő elnök az NBC News televíziónak adott telefonos interjúban úgy fogalmazott, hogy a legnagyobb valószínűséggel 90 nap haladékot ad a január 19-én lejáró határidőhöz képest a kínai tulajdonos számára, hogy megfeleljen az amerikai Kongresszus által kétpárti támogatással elfogadott törvénynek, és eladja amerikai szolgáltatását.
Az amerikai TikTok-felhasználók viszont nem a YouTube Shorts vagy az Instagram Reels rövid videóira tértek át nagyobb számban, hanem a Xiaohongshu, más néven a RedNote, egy másik kínai videómegosztó alkalmazásra. A TikTokozók nagy része ugyanis azért használta az alkalmazást, hogy elkerülje a Meta platformjait vagy az X-et.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.