Dánia is csatlakozott a szuverenitásvédelmi törvény miatt indított uniós eljáráshoz
„Olyan jelzéseink vannak, hogy további 12 uniós ország komolyan mérlegeli, hogy társult félként csatlakozna az eljáráshoz” – mondta Daniel Drake, a cseh külügyminisztérium szóvivője a CTK hírügynökséggel.
Az Európai Bizottság tavaly februárban indított kötelezettségszegési eljárást Magyarország ellen a 2023 decemberében elfogadott szuverenitásvédelmi törvény miatt, aminek nyomán tavaly februárban megkezdte működését a Szuverenitásvédelmi Hivatal. Az uniós testület szerint a törvény több ponton is sérti az uniós jogot, többek között az uniós demokratikus értékeket, a demokrácia elvét és az uniós polgárok választójogát.
Az egy éve működő Szuverenitásvédelmi Hivatal saját meghatározása szerint „a nemzeti szuverenitás ellen irányuló támadásokkal szembeni fellépés érdekében” jött létre. Mostanra azonban egyértelművé vált, amit a szuverenitásvédelmi törvény elfogadásakor is sejteni lehetett, hogy a Lánczi Tamás vezette Szuverenitásvédelmi Hivatal egyetlen célja a kormánnyal szemben kritikus civil szervezetek és a független sajtó lejáratása, hiteltelenítése.
Vizsgálatokat indítottak civil szervezetek és egy kormánykritikus újság ellen. Közben hivatalos jelentéseknek és tudományos elemzéseknek kinéző irományokat adtak ki, amikben dezinformáció terjesztésével és idegen érdekek kiszolgálásával vádolták meg a célba vett szervezeteket és újságokat, köztük a Telexet is.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.