Brenner-film: a temetés napját idézték meg a szalézi templomban
Filmesek vették birtokba szombaton a Szent Kvirin templomot. Legyetek szeretettel! címmel film készül Boldog Brenner János, volt rábakethelyi káplán életéről, ennek egyik jelenetét, a temetést vették fel az autentikus helyszínen.
Szilágyi Andor rendező az SZTV érdeklődésére elmondta, a temetés pillanatát próbálják felidézni a Kvirin templomban a saját, filmes eszközeikkel. Megjelenítik Kovács Sándor akkori püspök beszédét, amiben Brenner Jánost szentnek nevezi, és remélik, hogy előbb-utóbb teljesül ez a jövendölése.
A fél templomot megtöltötték a statiszták, akiktől azt kérték, hogy az 50-es évekhez illő fekete ruhában és hajviselettel érkezzenek. A forgatás előtti pillanatokban öltöztetők és sminkesek segédkeztek a minél hitelesebb megjelenésben. A padsorokban helyet foglaltak a film szereplői, köztük Palotás Dénes főhadnagy karaktere is, aki annak idején Brenner János meggyilkolásának ügyében nyomozott.
Brenner Jánost 1957. december 14-éről 15-ére virradó éjjel beteghez hívták. Útközben megtámadták, és 32 késszúrással meggyilkolták. 26 éves volt. Búcsúztatóját december 18-án tartották a szalézi templomban, majd az itteni kriptában helyezték nyugalomra. Földi maradványait boldoggá avatásakor szállították át a Székesegyházba, a Kvirin oltárnál, díszkoporsóban nyugszik.
P. Csány Péter plébános hozzátette, a templomon belüli sírhelye zarándokhellyé is lett, és a kommunizmus után, elmúltával egy még szabadabb ima-forráshellyé vált. A templom is az, de egy vértanú sírhelye szintén.
A forgatás előtt - lelki ráhangolódásként - Székely János megyéspüspök beszélt a jelenlévőknek Brenner Jánosról, a fiatal, agilis papról, aki töretlen hittel és lelkesedéssel végezte szolgálatát rövid életében. Majd Brenner József, János atya testvéröccse idézte fel a temetés napját. Brenner János koporsóját ávósok hozták a templomba, a családnak nem engedték, hogy megnézzék a holttestet. A sorozatot a tervek szerint karácsonykor a HírTV vetíti majd, Brenner János szerepében Jámbor Nándort, a Weöres Sándor Színház művészét láthatják a nézők.
Fotó: Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.