Csak együtt sikerülhet – ünnepi közgyűlés a Városházán
A városháza dísztermében a Művészeti Szakgimnázium kamarakórusának előadásában elhangzott Himnusszal kezdetét vette az ünnepi műsor, mellyel az 1956-os forradalom 66., és az első szabad önkormányzat 32. évfordulójára emlékeztek.
A Berki Vonósnégyes műsora után Bálint Éva, a Weöres Sándor Színház színművésze Gazdag Erzsi Ifjúság, te vagy a csillagunk című versét mondta el. Tóth Dániel Pintér Béla 56 él című, valamint Kern András/Presser Gábor Szabadság dal című dalát énekelte el. Kelemen Zoltán, a a WSSZ művésze Faludy György Nem értjük őket című művét adta elő.
Az ünnepi műsort – mely az Agora Kulturális Központ összeállítása – dr. Nemény András, Szombathely MJV polgármesterének beszéde követte.
– Negyedik alkalommal állok itt, hogy hagyományainkhoz híven az 1956-os forradalomról történő városi megemlékezés után köszöntőt mondjak egy másik ünnepünk, a rendszerváltást követő első, szabad szombathelyi önkormányzat megalakulásának 32. évfordulóján. Nem véletlenül mondtam a szabad szót kicsit nagyobb nyomatékkal, mert annak az időszaknak ez volt a leghitelesebb jelzője. A Wagner András irányította közgyűlést a szabad akarat vezette egy olyan kor után, amelyben nem a tudás és a tehetség számított elsősorban, hanem a pártállamhoz való hűség.
Friss levegő, friss gondolatok, lelkes fiatalemberek, ezt érezhette, láthatta a város. Mindehhez az akkori kormánytól megkapták az alkotó szabadságot és a szükséges forrásokat is. Persze így sem volt könnyű dolguk, hiszen mindent újra kellett építeni, miközben a hatalmas társadalmi elvárás egyre inkább türelmetlenségbe, országos elégedetlenségbe csapott át. Hamar kiderült, a rendszerváltásnak vannak vesztesei is és nincs igazi szabadság megélhetési biztonság nélkül. Az akkori önkormányzat tette, amit tudott, újra szőtte a szociális hálót, mentette, akit csak lehetett.
Segíteni, akár erőn felül, erkölcsi kötelesség volt akkor és ma is az. Azon pedig, hogy sikerül-e a segítéssel egyidejűleg egy új, vonzó város alapjait lerakni és aztán továbbépíteni, a jövőnk múlott és múlik azóta is – nyitotta ünnepi beszédét dr. Nemény András, ezután rátérve a rendszerváltás utáni időkre, melyek alatt Szombathely a sport, a kultúra és élmények igazán szerethető városa lett, de nem feledkezhetünk meg arról sem, hogy az önkormányzatok mozgástere folyamatosan csökkent, és nagy károkat okozott az iskolák önkormányzati hatáskörből való kiemelése is.
– A sors úgy hozta, hogy ma újra történelmi időket élünk. A koronavírus-járvány, a szomszédban zajló háború, az energiaválság soha nem látott kihívás elé állította a családokat, az önkormányzatokat és a kormányokat is. Válságkezelés válságkezelést követ. A száguldó infláció mellett az otthonokban ismét a mindennapi megélhetés a tét, míg az önkormányzatok egyenesen a túlélésért küzdenek. De bármilyenek is legyenek a körülmények, bármilyen erős tornádó tépje a hajónk vitorláját, akárhány zátony is legyen a közelben, nekünk mentőövet kell dobnunk mindenkinek, aki enélkül elveszne a háborgó vízben – hangsúlyozta a polgármester, s konkrétumokat is megemlített: mentőöv a szociális támogatási rendszert, az, hogy nem engedik, hogy az önkormányzati által fenntartott cégekben, intézményekben bárki elveszítse a munkáját, s mentőöv, hogy mindent megtesznek azért, hogy meg tudják tartani a dolgozói bérek értékét.
– És emellett, amíg csak erőnkből telik, nem fogjuk hagyni, hogy elvesszenek az értékeink sem, mindaz, ami egy várost várossá tesz. Azokra a közösségi találkozási lehetőségekre gondolok, amiket a helyi kultúra, sport, szabadidős tevékenységek biztosítani tudnak. De gondolok azokra a minőségi szolgáltatásokra is, mint például buszközlekedés, háziorvosi életpálya modell, közösségi bérlakás rendszer, amikre országos viszonylatban is büszkék lehetünk – mondta el dr. Nemény András, az együttműködés fontosságát hangsúlyozva, hiszen ezen értékek és elődeink örökségének megmaradásához a mostani történelmi helyzetben felül kell emelkedni az egyéni és a pártérdekeken: – lyenkor csak a szombathelyi családok, a gyerekeink, az unokáink, a városunk, a közös jövőnk számít. Közös munkára hívok mindenkit, képviselőket és városlakókat, világnézettől, pártállástól függetlenül. Csak együtt sikerülhet.
Ha ezt tesszük, akkor majd sok év múlva, amikor az utókor megítéli a tetteinket, így összegez az ünnepi beszéd szónoka: az 1956-osok, az 1990-esek után a 2020-asok is megtették, amit tudtak, mindent, amit csak lehetett – zárta ünnepi beszédét Szombathely MJV polgármestere.
Az ünnepséget a Szózat zárta, és pezsgős koccintás követte.
Fotó: Bonyhádi Zoltán
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.