Csődközelben a Homlok Zsolthoz köthető cég
Másfél milliárd forintosnál is nagyobb veszteséggel zárta 2023-at a Vasútvill Kft. a most leadott éves beszámoló szerint, írja a hvg.hu.
A Vasútvill Kft-ben 2017-ben - Mészáros Beatrixszal történt házassága idején - Homlok Zsolt lett a közvetett tulajdonos, ekkor indult a vasútépítő vállalkozás sikerszériája. Gyakran a Mészáros Lőrinchez köthető cégek alvállalkozójaként, vagy akár önállóan is sorra nyerték el a projekteket. 2019-től kezdve nem lehetett hivatalosan azt állítani, hogy valóban Homlok cégéről lenne szó, akkortól egy svájci bejegyzésű vállalkozás mögé dugták el, hogy ki a valódi tulajdonos, mutat rá a hvg.hu.
Homlok Zsolt azonban pár évre rá elvált Mészáros Lőrinc lányától, és ezután a megbízásai és ezzel összefüggésben a bevételei is rohamosan elkezdtek csökkenni. Amíg korábban 6 milliárdos éves bevétele is, volt 2023-ban már több mint 1.5 milliárdos veszteséggel zárt.
A céges hitelminősítéssel foglalkozó Scope Ratings tavaly március óta eddig háromszor minősítette le a Vasútvillt, legutóbb arról írtak, hogy súlyos likviditásproblémák vannak, nagyjából kéthavi működésre elegendő pénz maradt a cég kasszájában, de a cseh anyavállalat segítséget ígért.
Homlok Zsolt (kockás zakóban) a Haladás VSE futsal csapatának kecskeméti bajnoki döntő mérkőzésésén Fotó: Haladás VSE
Most azt írták az éves beszámoló mellékletében: a többszöri leminősítés miatt a cég kötvényeit a tulajdonosai visszavásárolhatják, emiatt megkezdődtek a kötvénytulajdonosokkal és pénzintézetekkel az egyeztetések, most közösen vizsgálják a lehetőséget, hogy a cég fizetőképessége fennmaradjon. A könyvvizsgáló ehhez annyit fűzött hozzá: ez egy „lényeges bizonytalanság, amely jelentős kétséget vethet fel a Társaságnak a vállalkozás folytatására vonatkozó képességét illetően.”
Homlok Zsoltnak másik cége, a Homlok Építő Zrt, (ez 80 százalékban az övé, a maradék 20 a testvéréé), kis pluszban zárt: 94 millió forint nyereséget hozott össze, miután 8,3 milliárd forintra növelte a bevételét az egy évvel korábbi 5,2 milliárdról.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.