Csöngei horrortelep: többszázezer forintért adták el a kutyákat, milliárdos üzlet az illegális állatkereskedelem
Nemes egyszerűséggel horrorfarmként ír a krone.at a csöngei szaporítótelepről, ahonnét a héten borzalmas körülmények közül mentettek ki a hatóságok és az állatvédők több tucat kutyát. A portál úgy tudja, hogy a másik (Kőszegpaty) helyszínnel együtt több száz állatot foglaltak le az ingatlanok tulajdonosától, egy osztrák nőtől. Brigitta M-t kórházba vitték az eljárás során, ahonnét eltűnt, a celldömölki rendőrség állatkínzás miatt elfogatóparancsot adott ki ellene.
Eladásra szánt kutyák
A nő az állatokat (zömükben ausztrál juhászkutyákat) a krone.at információi szerint darabonként 1500 euróért (kb. 600 ezer forint) kínálta eladásra (egyebek mellett egy Facebook-oldalon keresztül is, amely időközben elérhetetlenné vált – a szemtanúk arról számoltak be, hogy osztrák egészségügyi papírokat is találtak Csöngén, valószínűleg ezekkel próbálták legalizálni a kölykök eredetét. (Egy magyar portál 150 és 700 ezer forint közé teszi a fajta árát – itthoni árviszonyok között.)
A krone.at állatvédelmi rovata pénteken aztán hosszabb írásban számolt be az illegális állatkereskedelemről, amelyben rengeteg pénz van – és végtelen szenvedés a kutyák számára.
Okosban intézett kutyavásárlás
A cikk szerint ahogy a divatvilágban, úgy a kutyatartásban is megvannak a menő, keresett „márkák”, utóbbiban a border collie mellett az ausztrál juhászkutya ilyen most. A különleges színekkel bíró egyedekért a vásárlók még felárat is hajlandóak fizetni. A portál szerint a vevők mostanában az árat figyelik és nem foglalkoznak azzal, hogy tapasztalt és jó hírű tenyésztőtől szerezzék be a kutyákat, így aztán meg is érkeztünk „az okosban elintézzük”, az illegális kutyakereskedelem világába. A valódi tenyésztőknél hosszú ideig kell egy-egy kölyökre várni és nem szívesen adják az állatokat olyanoknak, akik nem tudják hogyan egy kutyával bánni.
Illegális forrásból
Az osztrák Vier Pfoten állatvédő szervezet szerint évente 72 ezer kutyát vásárolnak az osztrákok, ezek 70 százaléka ismeretlen eredetű. Azaz 50.000 négylábúról nem tudni, hogy hol és milyen körülmények között tenyésztették ki őket, nincsenek információk a szüleikről. A csöngei eset is jól jelzi, milyen könnyen lehet kutyákat ellenőrizetlenül tenyészteni és gond nélkül tovább értékesíteni.
A matek brutális: Julia Eppinger, a Vier Pfoten illegális kereskedelemmel foglalkozó munkatársa szerint legalább 54 millió eurót költenek az osztrákok új kutyákra, az ismeretlen forrásból származó állatok kereskedelmét 38 millió euróra becsülik (több mint 15 milliárd forint). Ha egész Európát nézzük, akkor százmilliókról, milliárdokról van szó – euróban. Nem csoda, hogy ekkora pénz sokak fantáziáját megmozgatja, az illegális állatkereskedelem minden áron növelni akarják a profitot.
Alacsony kockázat
Az állatvédők szerint rengeteg szaporítóhely működik, a szukákat szülőgépeknek tekintik, a kölyköket túl hamar elválasztják tőlük - az állatok szenvednek, de az üzlet működtetőit ez nem érdekli. A kiszabható lehetséges büntetések enyhék, főleg más illegális „üzleti modellekhez”, például a kábítószer- vagy fegyverkereskedelemhez képest.
Utóbbival szemben történtek lépések, az ausztriai tenyésztők szövetsége keményen lobbizik a szigorításért, ám a krone.at szerint a jogalkotók mellett a vevőkön is sok múlik. A krone.at állatvédő szervezete szerint az illegális forrásból kutyákat vásárlók sem bújhatnak ki a felelősség alól, látniuk kell mennyire kegyetlenül bánnak az állatokkal a szaporítótelepeken és milyen szenvedéseken mennek keresztül a kutyák.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.