Daliás idők: volt egyszer egy szakkollégium
Emblematikus helyszín
Az 1930-as évek végén épült, nemrégiben felújított varázslatos Stirling-villa az egykori szakkollégistáknak a mai napig emblematikus helyszínnek számít, a ’80-as években ugyanis számtalan találkozót, szemináriumot és konferenciát tartottak az épületben. Az első ilyen jellegű találkozóra 1987. október végén került sor, amely a szakkollégiumi mozgalom jelenéről és jövőjéről szólt, és amely amiatt is volt rendkívül izgalmas, mert részt vett rajta Orbán Viktor, Kövér László és Németh Zsolt is. Az akkori, legelső szakkollégiumi konferenciát azonban a Bibó-szakkollégisták mellett nemcsak a helyi főiskolai hallgatók látogatták meg, hanem az állambiztonsági szolgálatok is, amelynek képviselői először résztvevőként tudósítottak az eseményről. (Később a villa előtti Ladákból oldották meg a feladatot.) Mindenesetre a konferenciák jegyzőkönyvei és az állambiztonsági jelentések egyeznek. Mindez már a Daliás idők című kötetből derül ki, melynek a Jelentések a Németh László Szakkollégiumról az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárában című fejezetét Tokaji Nagy Erzsébet, a szakkollégium egyik alapítója írta. Ezek a jelentések sok minden más, rendkívül izgalmas kordokumentummal együtt most kiállítás formájában a Stirling-villában is megtekinthetők. A tárlatot Tokaji Nagy Erzsébet nyitotta meg, köszönetet mondva Velemnek, a Felsőbbfokú Tanulmányok Intézetének, Miszlivetz Ferencnek és Németh Szilárdnak. Felhívta a figyelmet a rendszerváltással kapcsolatos mikrotörténeti kutatások fontosságára, a megjelent kötet lényegében ezt a hiányt igyekezett pótolni. A megnyitót követően véget nem érő könyvbemutató és múltidéző beszélgetés kezdődött a zsúfolt teremben. Kovács Ágnes, aki moderátorként végig remekül vezette a beszélgetést, Miszlivetz Ferenc Emberek, mozgalmak, hálózatok című tanulmányából idézett először, amely a 80-as évek magyarországi civil társadalmának felemelkedéséről szól.
Így kezdődött
– Nem tudtunk betelni azzal az érzéssel, hogy összejövünk az országból mintegy kétszázan, és arról beszélgetünk, amiről mi szeretnénk: szegénységről, Bős–Nagymarosról, határon túli magyarokról, gazdasági elmaradottságról. Mindezt a hatalom közreműködése és engedélye nélkül – utalt Kövér László egykori Bibó-szakkollégista, az országgyűlés elnöke az 1985-ös szarvasi szakkollégista találkozóra, ami végül elindított egy országos táborszervezési hullámot, és a 80-as évek végén rákényszerítette a hatalmon lévőket arra, hogy többpártrendszer legyen Magyarországon. A házelnök ezt a korszakot nagyon intenzívnek és nemzedéki élménynek nevezte, utalva a lengyelországi eseményekre is.
A velemi találkozón Sümegi István, a kötet filozófus szerzője a 80-as évek végét, mint a közboldogság korát jellemezte, erről szól a könyvben megjelent tanulmánya is. Szabó Gábor, aki a kezdetektől alapítója és motorja volt a mozgalomnak, a dokumentumok szerint nem kerülhette el az állambiztonsági szolgálat állandó és kitüntetett figyelmét sem. Szommer Ildikó a Kilátó című főiskola diáklap legendásnak számító egy évtizedét dolgozta fel 1983 és 1993 között.
Az eseményen felszólalt Bába Iván egyetemi tanár, valamint Nagy J. Endre szociológus professzor, akik a szakkollégiumi hétvégék gyakori vendégei voltak, valamint Majthényi László, a Vas Megyei Közgyűlés elnöke, aki szintén a kezdetektől részt vett a munkában, de hozzászólt a beszélgetéshez Horváth Miklós, Velem korábbi polgármestere, valamint Fűzfa Balázs irodalomtörténész is. A számtalan további hozzászólások sorából nyilván nem maradhattak ki azok a történetek sem, amelyek a volt pártszékház (D épület) vagy a Jókai úti pártoktatási központ átvételével voltak kapcsolatosak. Az utóbbi épületet vette birtokba végül a rendszerváltáskor a többszáz főre nőtt Németh László Szakkollégium hallgatósága.
A Daliás idők című könyv a nagyobb könyvesboltokban már kapható, érdemes megvásárolni és kézbe venni.
(Balról) Gyimes Ákos Csaba, Mayer Rudolf, Némethy Szabolcs, Áldozó Tamás, Bánlaki Ildikó, Mayer Judit, Miszlivetz Ferenc, Majthényi László, Fűzfa Balázs, Nagy Anna, Csonka Ferenc, Zentai Zoltán, Kapornoky Rita, Merklin Tímea, Szommer Ildikó, Szabó Gábor, Tokaji Nagy Erzsébet, Sümegi István
Fotó: Ohr Tibor
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.