Debütál az olimpián a sportmászás
– Mit kell tudni a falmászásról mint versenysportról?
– A falmászásnak vagy sportmászásnak alapvetően három ága van. Az első a gyorsasági mászás, ahol egy tizenöt méter hosszú szabványfalon kell minél gyorsabban felmászni. A világrekord ezen a távon kicsivel több, mint öt másodperc, ami elképesztően rövid idő. Egy másik ág a nehézségi mászás, itt nem az idő számít, hanem, hogy a különböző nehézségű pályákon mekkora távot tud megtenni az ember, meddig jut el. A harmadik változat az úgynevezett boulder, ahol biztosítás nélkül történik a mászás, viszonylag alacsonyan.
– Magyarországon mekkora bázisa van a falmászásnak?
– Ami a számokat illeti, 15-20 egyesület működik Magyarországon, amely falmászással foglalkozik szervezett keretek között. A versenyzőket két részre bontanám: vannak azok a versenyzők, akik úgymond a „kemény mag” -hoz tartoznak és komolyabban űzik a sportágat, ez nagyjából 150-200 főt tesz ki, míg az úgynevezett hobbimászók már egy jóval szélesebb kört képviselnek. Szombathelyen szerencsére jól állunk mászófalak tekintetében, de sok más vidéki városban nem igazán van lehetőségük a gyerekeknek testközelből megismerkedni ezzel a sportággal.
– Akik komoly szinten űzik a sportágat, milyen versenyrendszerekben indulhatnak?
– A legfőbb versenyrendszerünk a Magyar Kupa, az itt elért eredmények határozzák meg, hogy kik alkotják a válogatottat, kik mehetnek külföldi versenyekre és mutathatják meg magukat a nemzetközi porondon. Emellett természetesen vannak olyan versenyek, ahol nem elsősorban rájuk fókuszálunk, hanem inkább az amatőrökre, hobbimászókra, és a falmászás mint szabadidősport jelenik meg.
– Kiből lehet jó falmászó?
– Nyilván szükséges egyfajta alkat a falmászáshoz, de ez a három versenytípusnál eltérhet. Vannak olyan dolgok, amelyek inkább a nehézségi mászásnál fontosabbak, és természetesen vannak olyanok, amik a gyorsasági mászásnál jelentenek inkább előnyt. Én mégis azt gondolom, hogy a szorgalom és az alázat az, ami elengedhetetlen ahhoz, hogy valaki sokra vigye. Kitartó munkával és elhivatottsággal sok mindent kompenzálni lehet.
– Idén nyáron az ötkarikás játékokon is bemutatkozik a sportág. Minek kellett megfelelni, hogy bekerüljön a programba?
– Azt gondolom, hogy a látványossága győzte meg a szervezőket, fiatalos, lendületes sportág, ami egyértelműen a mai trendeket képviseli. Érdekesség, hogy az olimpián a három ág kombinált formában jelenik meg, tehát összesen két aranyérmet osztanak, egy férfit és egy nőit. Ez azt jelenti, hogy az a versenyző fog nyerni, aki a legkiegyensúlyozottabban teljesít majd mind a három versenyszámban. Ezt egy olyan hasonlattal lehetne talán leírni, hogy elvárják, hogy a maratonista tudjon száztíz méter gátat futni, és fordítva. Arra jelenleg nagyon minimális az esély, hogy már a mostani olimpián magyar versenyzőért szurkolhassunk, de Vályi Gergő ifjúsági EB-aranyérme azért mindenképpen előrevetíti azt, hogy 2024-ben Párizsban már velünk is lehet számolni komolyabban.
– Mit jelenthet az olimpiai részvétel magának a sportágnak?
– A tömegbázis növekedését: a televízión keresztül az olimpiát nézve sok gyerek kedvet kap majd ahhoz, hogy kipróbálja a falmászást. A többi egyesület is küzd azzal, hogy hogyan lehetne megszólítani és becsalogatni a fiatalokat a mászóterembe. Ilyen szempontból a tradicionális sportágak, főként csapatsportágak előnyösebb helyzetben vannak sokkal, de mindent megteszünk, hogy folyamatosan bővüljön a létszám, és nagyobb legyen a merítési lehetőség.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.