Dr. Nemény András: előre megyünk, vállvetve küzdünk a városért
– Egy megnyert választás után egyetlen városvezetés sem kíván magának olyan helyzeteket, amelyekkel Önök szembesültek: világjárvány és következményei, háború, infláció... Hogyan élték meg és kezelték mindezt, milyen nehézségeket okoz a mai napig?
– Senki sem láthatta előre, mennyire kemény évek jönnek. Nemcsak önkormányzati szempontból, de a kormányzatnak és a lakosságnak sem volt könnyű. Együtt sírunk, együtt nevetünk, most a sírásból jutott több. Rengeteg elképzelésünk volt, de ezeket nem adtunk fel – amit csak lehet, szeretnénk a ciklus végére megvalósítani. Nagy arányban ez meg is történik majd!
– A nehezített pálya ellenére mit tart az elmúlt két és fél év legnagyobb sikerének, és mi az, amiben többet lehetett volna tenni?
– A lakosság szempontjából leglátványosabb a tömegközlekedés átalakítása, a Blaguss egy sokkal magasabb minőséget képvisel. Ritka az országban az ilyen sikertörténet, más polgármesterek is érdeklődnek iránta. Ez Horváth Soma alpolgármester érdeme, ő vitte végig a közösségi közlekedés ügyét. Rengeteg megoldandó feladat van még ezzel kapcsolatosan, de ez már egy jó irány. Említhetném a közösségi bérlakás rendszert, ami elnyerte a Belügyminisztérium elismerését is. Az ötlet dr. László Győző alpolgármester nevéhez köthető, ahogy a háziorvosi életpályamodell is, ami szintén eredményes. Érzelmi szempontból a legnagyobb siker számomra, hogy a pandémia alatt a háziorvosok megleptek minket egy díjjal, mert úgy érezték, jól segítettük őket. Sok minden mást is tudnék mondani: óriási előrelépés például a megegyezés Söptével, melynek révén Szombathely értékes iparterületekhez jutott. Ebben dr. Horváth Attila alpolgármesternek volt kulcsszerepe. Növeltük a város közigazgatási területét, ilyesmire a rendszerváltás óta nem volt példa. Hozzánk folyik be az iparűzési adó, de Söpte is arányosan részesül a bevételből. Rengeteg az érdeklődő a területek iránt, a város pedig igyekszik kiszolgálni a cégeket. Ez komplex feladat, a bevétel egy részét visszaforgatjuk a közművesítés költségeibe. Vannak persze lemaradásaink is, aminek oka elsősorban a kedvezőtlen költségvetési helyzet. Az 1000 fa programnak csak egy részét tudtuk megvalósítani. A parkfenntartásba idén tudtunk csak annyi pénzt tenni, ami már látható eredmény hoz. Átalakítottuk a rendszert, jó úton haladunk, de még messze vagyunk attól, amit szeretnénk elérni. A legnagyobb restanciánk az utak felújítása terén van, ehhez rengeteg forrás kellene. A kormányzat elvonta a gépjárműadót, amit épp az utak minőségének javításáért fizetnek az autósok. Uniós forrásból van lehetőségünk utakat felújítani, bele is tettük a TOP pályázatokba, amit csak lehetett. Kormányzati támogatást is kaptunk, ebből négy út újul meg. A játszóterek felújítása, építése érdekében is lehetne még többet tenni, ezen is dolgozunk.
– Emlegette az alpolgármestereit. Az elmúlt időszakban többször kijelentette, mennyire büszke a csapatára. A városvezetés egy széles körű ellenzéki összefogásból nőtt ki, amiről látjuk, hogy országos szinten mennyire ingatag. Hogyan értékeli a szombathelyi ellenzéki együttműködés két és fél évét?
– Csapatként kezdtük, és csapatként működünk most is. Mindenki teszi a dolgát. Nemcsak az alpolgármestereimre vagyok büszke, hanem a tanácsnokokra és a frakcióm minden tagjára, hiszen mindenkihez tudok eredményeket kötni: a tisztább városért Németh Ákos tesz sokat, az illegális szemetelés ellen és a biztonságosabb Szombathelyért Kelemen Krisztián dolgozik, jól működő testvérvárosi kapcsolatainkat Szuhai Viktornak köszönhetjük, Bokányi Adrienn a jövőbe mutató projektjeinket gondozza, a civil szektorba több pénzt sikerült betennünk, ezt Putz Attila követi nyomon, Tóth Kálmán együtt él és lélegzik a körzete lakóival. Vállvetve küzdünk, egységesek vagyunk, előre megyünk!
– Az áprilisi országgyűlési választás egyértelmű Fidesz-győzelmet hozott. Ez mennyire számít meglepetésnek, Szombathely valóban konzervatív-polgári város lenne?
– Szombathely és a régió alapvetően konzervatív attitűddel rendelkezik, ám Szombathely egy gondolkodó város, amely nem csak ez alapján képes választani. Amikor helyben, az önkormányzat szereplőiről kell dönteni, mindig szoros eredmények születnek. Nem elég a pártlogó, az emberek az elvégzett munkát értékelik. Erre alapozunk a következő választásokon is. Ha azt látják, hogy a képviselő tesz értük, a klasszikusan konzervatív körzetekben élők is túllépnek a pártpolitikán.
– Meg lehet-e jósolni, mi várható a 2024-es őszi önkormányzati választáson? Mennyire befolyásolhatja a szavazókat, hogy azt látják, a kormányzati ellenszélben nehezen boldogul a város?
– Feladatunk meggyőzni a választókat, hogy érdemes ránk szavazni! A választás érzelmi kérdés, és ebben nem állunk rosszul, ezt mutatják a felmérések és az emberek reakciói, visszajelzései. Ha abból indultak volna ki, hogy kormánypárttal azonos színre kell szavazni, meg sem választottak volna minket. A helyzetünk nem lett rosszabb: Fidesz-kétharmad idején érkeztünk, és most is ebben élünk, dolgozunk. A Fidesz támogatottsága – szinte egyedüliként az országban – Szombathelyen nem nőtt. Az eredmény egyértelmű, de Hende Csaba saját magához viszonyítva a párt egyik legrosszabb jelöltje volt.
– Hende Csaba a győzelem éjszakáján azt nyilatkozta, hogy kinyújtja jobbját, és nyitott az együttműködésre. Tudnak együtt dolgozni? Találkoztak már a választások óta?
– A Herényi Virágúton találkoztunk. Vannak a szavak, de ezen túl kellenek a tettek is. Engem nagyon bánt – és nem saját magam miatt –, hogy a térség országgyűlési képviselője soha nem jár el a szombathelyi közgyűlésekre. Pedig vannak olyan javaslatok, amelyekbe lehetne beleszólása, ötlete. Több választási ígérete is a közgyűlésen keresztül valósítható meg. Én biztosan fogok tudni vele együtt dolgozni, az ajtóm nyitva áll. Nyilván soha nem leszünk barátok, de a város érdekében, konkrét ügyek mentén meggyőződésem, hogy meg tud valósulni az együttműködés.
– Hogy látja, az újabb kétharmadban milyen lesz az ellenzéki városok helyzete? Marad-e a látványos különbség kormánypárti és ellenzéki települések között a fejlesztések terén?
– Reméljük, hogy nem lesz ekkora eltérés. Azt látom, hogy van egyfajta konszolidációs törekvés, talán mert nagyon nyert a Fidesz. Magabiztosak, ezért nem baj, hogy ellenzéki városok is vannak az erőtérben. Az Európai Unió részéről is tapasztalható ilyesfajta nyomás. Kormány és önkormányzatok egymásra vannak utalva, a nehéz gazdasági helyzetben partnernek kell lenni. Szombathely az a város lesz, amelyik, ha a kormányzat kéri, segíteni fog a nemzetgazdaságilag fontos ügyekben, és ezt szeretnénk viszonzásként is kapni. Még csak most alakult meg a kormány, de optimista vagyok például Navracsics Tibort illetően, aki a régió gazdaságfejlesztésért felelős biztosaként jó véleménnyel volt a Szombathely2030 gazdaságfejlesztési programunkról. Az uniós forrásokat illetően célunk, hogy minél több közvetlen és kormányon keresztül lehívható támogatás jöjjön a városba. Ezt mind fejlesztésre fordítanánk.
– Hende Csabáról beszéltünk, de van a térségnek még egy országgyűlési képviselője, Balassa Péter, aki az ellenzéki összefogás listájáról, szinte surranópályán jutott a Parlamentbe. Hogyan képzeli el vele az együttműködést?
– Telefonon gratuláltam Balassa Péternek, és személyesen is találkoztunk már. Egy ellenzéki képviselőnek kicsi a mozgástere az Országgyűlésben, de hangot tud adni a város számára is fontos problémáknak. Azt lehet elvárni, hogy legyen jelen, és ha kell, kilincseljen! Továbbá az a helyes, ha jobban részt vesz a város életében. A viszonyunk egyébként teljesen normális. A közgyűlésben külön indultunk, a Jobbik a Pro Savariába tagozódott be, egy képviselőt tudtak adni, de a bizottságokban több jobbikos tag is van. Lehet még jobbá tenni a közös munkát, partnerek leszünk, segítjük egymást.
– Hogyan látja az önkormányzatok jövőjét? Milyen forgatókönyvek képzelhetők el?
– Nagy félelmünk, hogy a kormány elveszi az iparűzési adót. Akkor igazán nehéz helyzetben leszünk, hiszen Szombathelynek az iparűzési adó az ereje, nálunk nincs idegenforgalmi adóbevétel, se kommunális adó. Saját erőnkből, adottságainkból ki tudjuk hozni a maximumot. Ha jön egy cég, abba mi először pénzt teszünk – a Schaeffler esetében például félmilliárdért építettünk utat, infrastruktúrát –, de hosszú távon megéri, mert iparűzési adóból visszajön. Ha ezt elveszik, mi meg ráfordítottunk egy csomó pénzt, az mérhetetlenül igazságtalan. Eleve nagyon magas a szolidaritási adó, amit ránk terhelnek – 2,7 milliárd forintot elvisz a 9 milliárdos bevételünkből, és nem látszik igazán, hova is kerül. A másik félelmünk, hogy a választás struktúráját változtatják meg, és ebben a formában nem lesznek önkormányzatok. Nagyon remélem, hogy ez nem fog megtörténni.
– Kis túlzással több időt kapott a közmédiában az elmúlt néhány hétben, mint a komplett ellenzék négy év alatt. Hogyan sikerült mindezt összehozni? Lesz-e folytatás?
– Ugyanazon a napon jártam az M1 stúdiójában és a Kossuth Rádióban. Most először kaptam meghívást. Témamegjelölés sem volt, csak ott tudtam meg, miről fogunk beszélgetni, de persze számítottam rá, hogy egy választási vereség után nem lesznek könnyű kérdések. Ám a nehéz helyzetben is élni kell a lehetőséggel, hiszen érdekem, hogy elmagyarázzam, mi lenne a teendő például az önkormányzatiság terén, hogy a saját városomnak tudjak segíteni. Ezt nem csak ellenzéki csatornákon kell megtenni, így ha kapok meghívást, menni fogok. Úgy érzem, lesz még ilyen beszélgetés.
– Ha már a kommunikációnál tartunk, a helyi Fidesz-frakció kijelentette, hogy bojkottálja a városi médiát. Mennyire tartja ezt jogosnak?
– Butaságnak tartom, ennek a bosszúnak nincs alapja. Ha visszamegyünk az időben, a korábbi ciklusban ellenzékből szinte soha nem kerültünk be a városi médiába, az valóban problémás időszak volt, hiszen a képviselői helyek felét megnyertük. A Savaria Fórum és a Szombathelyi TV az elmúlt két és fél évben nem így működött. A Trianon-különszám például dicséretet is kapott, és éppúgy szerepelnek egyéni és listás képviselők mindkét oldalról. Nem települünk rá a helyi médiára, az én életemet sem követik nyomon a mindennapokban, most vagyok másodszor a stúdióban. Nyilván elvárás, hogy ha valami történik, arról értesüljenek a szombathelyiek, és ez így volt mindig a fideszes sajtótájékoztatók, akciók esetében is. Még akkor is, ha nem hívták meg a szombathelyi közmédiát. Aki médiafelületet kárhoztat a saját teljesítménye miatt, az hibát követ el. Emögött leginkább az országgyűlési képviselő sértettsége van, és ezt ráerőlteti a helyi Fidesz-frakcióra. Ennek ők lesznek a vesztesei.
– A jövőben új kihívásokkal kell szembenéznie a városnak, az itt élőknek. Milyen megoldandó feladatokat lát?
– Szeretnénk választási ígéreteinket teljesíteni, ehhez stabil forrásokat kell teremteni, például uniós támogatásokból és iparterületek értékesítéséből. Megtartjuk, aminek értéke van – a színes kulturális programokat például –, és mindezt korszerűen, jövőbe mutató módon. Szeretnénk elérni, hogy jókedvű, jóérzésű város legyünk, ahol a pártpolitika háttérbe szorul.
Vezető kampánytéma volt az egykori városi strand beépítésének ügye. Dr. Nemény András az interjúban erről is beszélt.
– Anyagi forrásra volt szükségünk, ezért értékesítettük az ingatlancsomagot, benne a volt városi strand területének egy részével, ami igen rossz állapotban volt, 30 éve senki nem kezdett vele semmit. Ez után kaptuk az 1500 támogató aláírást tartalmazó levelet, hogy üzletek és lakások helyett árnyas parkoló épüljön a telken. Nehezen, de sikerült elérni a vállalkozóval, hogy miután megvette a csomagot, bizonyos feltételek mellett adja vissza ezt a területet a városnak. Sokan meg is lepődtek, ez hogyan sikerülhetett. Azért, mert egy lokálpatrióta vállalkozóról van szó, aki kissé belefáradt a politikai csatározásokba, de tartja álláspontját, hogy augusztus végéig – ha a város megveszi tőle – átadja az ingatlant, és mi megépítjük a parkolókat. Most Hende Csabánál pattog a labda, kiderül, teljesíti-e választási ígéretét. Mi megtettük, amit kellett: írtunk Gulyás Gergelynek, megegyeztünk a vállalkozóval, megszületett az adásvételi szerződés. Ha a kormány garanciát vállal arra, hogy december 31-ig megérkezik a pénz, a későbbi kifizetéseink terhére mi előre megfinanszírozzuk az adásvételt. Ha van kormányzati szándék, megteszik. Ha nem, akkor ez csak egy kampányígéret volt, és elszállt a semmibe – fogalmazott a polgármester.
A beérkezett ajánlatok alapján a kivitelezés számított becsült értéke nettó 290,7 millió forint (bruttó 369,1 millió), a tervezési költség pedig nettó 9 millió forint. Így a beruházás becsült nettó költsége 299,7 millió forint.
kzs
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.