Újra kell számolni a szavazatokat Romániában az elnökválasztás első fordulója után
A román alkotmánybíróság elhalasztotta az elnökválasztás első fordulójában született eredmények érvényesítését, és elrendelte a november 24-én leadott csaknem 9,5 millió szavazat újraszámolását, írja a Transtelex.
A választási eredmények érvénytelenítését az elnökválasztás első fordulójában 9., illetve 12. helyen végző Cristian Terhes és Sebastian Constantin Popescu kérte a testülettől. Óvásukban mindketten illegális kampányfinanszírozással vádolták meg az első fordulót megnyerő, függetlenként induló szélsőjobboldali Călin Georgescut, aki főként TikTokon kampányolt.
(Közben román Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) csütörtöki, mintegy két órás ülése után megállapította, hogy kibertámadással próbálták meg befolyásolni a romániai elnökválasztás folyamatát, írja a Digi24-re hivatkozva a Transtelex. Azt is megállapították, hogy a NATO keleti szárnyának más országaihoz hasonlóan Románia támadások célpontjává vált, különösen az Orosz Föderáció részéről, amely a romániai közélet és társadalmi kohézió befolyásolására törekszik.) |
Terhes a második helyen végző Elena Lasconi, a Mentsétek Meg Romániát Szövetség (USR) jelöltjének eredményét is megóvta kampánycsendsértésre hivatkozva. Lasconi 2740 szavazattal előzte meg a harmadik helyezett Marcel Ciolacu szociáldemokrata kormányfőt.
Az alkotmánybíróság Călin Georgescu kampánya ügyében nem talált problémát, annak ellenére, hogy ő 0 lejt írt be kampányköltésre.
Káoszba akarják taszítani az országot, írta meg azonnal Cristian Tudor Popescu, publicista és politikai elemző a Transtelex beszámolója szerint, amint az alkotmánybíróság döntése a szavazatok újraszámlálásáról kijött. Szerinte ez a lépés nemcsak politikailag indokolatlan, hanem veszélyes is, mivel hozzájárulhat az ország politikai és társadalmi destabilizálásához.
A politikai elemző szerint a döntés célja nem az igazságosság biztosítása, hanem a választások második fordulójába bejutott Elena Lasconi eltávolítása a versenyből.
Lasconi az egyetlen olyan jelölt, aki legyőzheti Călin Georgescut, az AUR által támogatott, EU- és NATO-ellenes politikussá avanzsált jelöltet, véli Popescu.
Visszajuttatnák Marcel Ciolacut a versenybe, aki mindössze 2740 szavazattal csúszott le a második fordulóba jutásról, azonban nem jelent valódi veszélyt Georgescu számára, így a választás eredménye szinte előre eldöntöttnek tűnik, ha Lasconit kizárják.
Miért tartja Popescu az alkotmánybíróság döntését veszélyesnek?
Szerint a döntés egy hibrid háború része, amelyet Oroszország indított Románia ellen. A cél az ország gyengítése, hogy kiszabadítsák a nyugati szövetségi rendszerek – NATO és EU – védelme alól. Az elhúzódó politikai válság és a bizonytalanság alkalmas eszköz lehet arra, hogy Románia külső befolyás alá kerüljön.
Fotó: RFI/Călin Georgescu
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.