Dr. Nemény András: nehéz év előtt áll a város
Február 15-ig kell a polgármesternek aláírnia az új költségvetést, amit a mostani rendkívüli jogrendben közgyűlésként egymaga fogad el.
Dr. Nemény András Facebook-videóban tájékoztatta a szombathelyieket arról, hogy idén komoly nehézségekkel kell szembenézni. A legnagyobb bevételt az iparűzési adó jelenti, ami 2019-ben még 10 milliárd forint volt. A járvány következtében csökkenő árbevételek miatt idén 800 millióval kevesebbet fizetnek a cégek, a kis- és középvállalkozások iparűzési adójának felezése további 1,2 milliárd mínuszt jelent. 1,5 milliárdos veszteséget okoz, hogy az egyik nagyfoglalkoztató külföldi cégen keresztül bonyolítaná a számlázását, így nem kellene Szombathelyen adóznia. Mindez még pénzügyminisztériumi jóváhagyásra vár. 500 millió forintot tesz ki a gépjármű-, a reklám és idegenforgalmi adó, valamint az ingyenes parkolás okozta bevételkiesés. Közben nőnek a kiadások: 500 millióval előre kell finanszírozni a hulladékgazdálkodást, és 600 millió forinttal kerül többe a közösségi közlekedés. Összesen 5,1 milliárd a deficit, erre jön még a 2,7 milliárd forint szolidaritási adó, amit a nagyobb adóerő-képességgel rendelkező településeknek kell megfizetniük. Ilyen pénzügyi viszonyok között kell ellátni a kötelező feladatokat.
„Az egészségügyi alapellátás, amit magas színvonalon vittünk, az óvodák, bölcsődék ellátása, buszközlekedés, közbiztonság, parkfenntartás, közbiztonság, víziközmű-szolgáltatás, hulladékgazdálkodás, közétkeztetés, útkarbantartás" – tette hozzá a polgármester.
Az ELTE támogatása évi 130 millió forintot visz el, pénzbe kerül a bérlakás-üzemeltetés, a sport- és kulturális egyesületek, civil szervezetek támogatása, a hagyományos rendezvények - mint a karnevál vagy a herényi virágút -, költeni kell a joggal elvárt út- és járdafelújításokra, játszóterek karbantartására is, fogalmazott a polgármester. A bajba került önkormányzatok levélben tájékoztatták a pénzügyminisztert, mekkora összegű támogatásra lenne szükségük. Szombathely is kormányzati kompenzációra számít.
"2020-ban 1,6 milliárd forint volt a kiesésünk, amit saját magunk, a tartalékunkból, átszervezésekkel meg tudunk oldani. Elmondtuk, hogy idén is tudunk vállalni 1,5 milliárd forintot, ez is komoly összeg, de a fennmaradó összeget, 3,6 milliárd forintot nem fogjuk tudni megoldani" – emelte ki.
Az önkormányzat számít saját bevételekre, például a söptei iparterület-fejlesztés révén. Dr. Nemény András hangsúlyozta, arra törekszenek, hogy ne vesszenek el munkahelyek, és ne sérüljön az egészségügyi ellátás. A költségvetés elfogadása előtt a tervezetről online képviselői egyeztetés lesz, a polgármester dönt a módosító javaslatokról is.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.