
Vesztesek, megszorítások és szolidaritási adó – Őszintén a 2025-ös szombathelyi költségvetésről
Ahogy arról lapunk is beszámolt, nehéz pénzügyi helyzetben fogadhatja el Szombathely idei költségvetését csütörtökön a közgyűlés. Csökkenteni kell a kiadásokat, és növelni igyekeznek a bevételeket – ez lesz az ülés legfontosabb témája.
Az előterjesztés szerint 4,8 milliárd forintot tesz ki a szolidaritási adó, a banki és közétkeztetési költségek növekedése, a kötelezően vérehajtott béremelések hatása és a Városháza balesetveszélyes állapotának megszüntetése. A bevételeket növelni, a kiadásokat csökkenteni igyekeznek: ezt szolgálja az építményadó-emelés, a helyi járatos buszmenetrend és a parkfenntartási feladatok racionalizálása.
A nehézségek ellenére biztosított a kötelező önkormányzati feladatok ellátása és az olyan nem kötelezőké is, mint a háziorvosi életpályamodell, a hátrányos helyzetű gyerekek balatoni táboroztatása, a közösségi bérlakás rendszer fenntartása, vagy a lakhatási problémák kezelése. A bevételi főösszeget 29 milliárd forinttal, a kiadási főösszeget 29,7 milliárddal tervezik.
Csökken a Savaria Múzeum, a Savaria Turizmus Nonprofit Kft. és az AGORA támogatása, utóbbi a tavalyi 564 millió forinttal szemben idén 384 millió forinthoz juthat. A kulturális ágazat támogatása 1,3 milliárd forinttal, a szociális ágazaté 500 millióval lesz kevesebb, a sportcélú kiadásokat 200 millió forinttal mérséklik. A parkfenntartás támogatását visszavágják 840 millióról 550 millió forintra. Az út-híd fenntartási keret a tavalyi 1,2 milliárdról 367 millióra csökken. Változnak a szociális étkeztetési díjak: egy adagért 510 helyett 780 forintot kell fizetni.
Ezzel kapcsolatban osztott meg egy videót Facebook-oldalán dr. Nemény András polgármester. Mint mondta, februrár utolsó hete a költségvetés megalkotásának időszaka, azaz most dől el, hogy a város rendelkezésére álló mintegy 30 milliárd forintot mire és hogyan tudják elkölteni.
„Ez elsőre jól hangzik és könnyedén, de valójában ez egyáltalán nem egyszerű feladat, merthogy rengeteg olyan kötelező feladatunk van, amit el kell látnunk, és most ráadásul mindezt úgy, hogy az ehhez kapott állami támogatás nem inflációkövető, azaz nekünk kell sokkal többet hozzátenni. Ez az egyik nehézségünk. A másik pedig, hogy az úgynevezett szolidaritási hozzájárulás, amelyik a legnagyobb bevételünkből, az iparűzési adóból kerül levonásra, egyre magasabb. Az idén most már 3,8 milliárd forintot kell majd befizetnünk. 2019-ben ez mindössze 800 millió forint volt” – mondta.
Beszélt arról is, hogy közel 36%-ra nőtt az infláció, ezt is le kell követni, vagyis sokkal kevesebb pénzből kellene sokkal több mindent ellátnia a városnak. Ez csak úgy lehetséges, hogy minden területen megpróbálnak egy kicsit visszavenni, közben pedig próbálnak meg is tartani, hiszen azt szeretnék, hogy ne veszítsen senki se, aki itt él Szombathelyen.
Fotó: Nagy Jácint




A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.