Dr. Stánitz Éva: Covid idején is maradjunk optimisták!
„Ha mindezt szem előtt tartjuk, de ennek ellenére mégis covidosok leszünk/vagyunk, akkor nagy valószínűséggel tűrhetőbb tünetekkel megúszhatjuk. Maga a fertőző betegség is enyhébb lefolyású lehet, hiszen a szervezetbe kerülő vírus mennyiség sem mindegy”, véli dr. Stánitz Éva, a Markusovszky Kórház higienikus főorvosa, a Szombathelyi Védekezést Segítő Tanácsadó Testület tagja, korábbi tiszti főorvos, Szakmai Kollégium Tagozati Elnök, az ELTE korábbi egyetemi docense.
„Bár a szájmaszk viselése immár magától értetődő, fontos annak helyes használata. Takarja a szem alatti egész arcfelületet. Ha az orr kilóg alóla, merthogy nem eléggé magasan záródik, akkor legalább a felére csökken a védőhatás. S akiknek keskenyebb az arcberendezésük, vagy már régóta ugyanazt a vászonmaszkot hordják, meggyengül(het) a fülnél a tartása, s ebből adódóan többször meg kell igazítaniuk. Így a kezükkel még tovább viszik a felületén megtapadó vagy éppen az általuk kifújt vírusrészecskéket tartalmazó szennyeződést. Legyen stabilan rögzített, kellően feszes. Amikor levetjük, a szánk/orrunk felé eső felületét hajtsuk befelé. A vászonmaszkot naponta alaposan mossuk ki. Áztassuk, mossuk, öblítsük. Mindkét oldalát forró vasalóval egy pillanat alatt át lehet simítani. Szintén alapfontosságú a kézmosás gyakorisága, mikéntje. Naponta a szokásosnál jóval többször tegyük meg, tartson legalább egy percig, legyen igen alapos! Ujjak között, kézfelületen kívül-belül. Utána alkoholos kézfertőtlenítővel is bekenhetjük. Javasolnám a gyakoribb hajmosást, a sűrűbb ágyneműcserét. Naponta többször, de legalább egyszer töröljük át a mobilunkat. Ne vegyük le telefonáláskor a maszkot. Ha érthetően beszélünk, akkor azok is meghallják a mondandónkat, akiknek kisebb gondjuk van a hallásukkal. A csomagolt élelmiszereket hazaérve érdemes fertőtlenítő ronggyal áttörölni, nem árt kis ideig megszellőztetni azokat, mielőtt a spájzba, a hűtőbe tesszük. Mindig öltözzünk át otthon.”
Mitévők legyünk, ha mégis tüneteket észlelünk magunkon?
„Sokféle vírus van ilyenkor, amik minden évben előfordul(hat)nak. A maszk és a Covid-ellenes praktikák ezek ellen is védenek. Ám minden lázas állapotot vagy kezdődő felső légúti hurutot vegyünk komolyan. Sajnos, most már az ’első körben’ Covid-fertőzésre kell gondolni. Főleg, ha eltűnik a szaglás és az ízérzékelés. A legfontosabb, hogy ne menjünk közösségbe. Se a munkahelyre, de máshová se. Jelentkezzünk a háziorvosunknál, kérjünk tanácsot. A tapasztalat az, hogy a betegség, ahogy halad az idő, romlani tud. Természetesen önálló gyógyszerelést nem javaslunk. Ám már a megelőzésnél, avagy gyengébb tünetek jelentkezésekor is ajánlatos akár sós vízzel gargalizálni, vagy alkoholos szájvízzel öblögetni. Az egyszer használatos zsebkendőinket és a már kiszolgált szájmaszkjainkat újságpapírba tekerve tegyük a kommunális szemétbe. Minden szakirodalom a C és a D vitamint javasolja már megelőzés céljából is. Érdemes a családtagoktól lehetőség szerint elkülönülni. Senkit se fogadjunk otthon. Se szerelőt, mert van felszabadult idő, se ismerőst. Ágynyugalomra van szükség. A rendszeres szellőztetés minden időszakban elengedhetetlen! A covidos megbetegedések zöme könnyen átvészelhető, bár korlátozások ekkor is érintenek minket, ám azt sem tudjuk, kinél fordul rosszabbra a betegség. Amennyiben tüneteink romlanak, nehezünkre esik a folyamatos beszéd, nehezebben tudunk kimenni a mosdóba, kapkodjuk a levegőt, akkor ezeket haladéktalanul jelezzük az orvosunknak, vagy akár a mentőszolgálatnak. Igyunk naponta másfél, két és fél liter folyadékot: vizet, teát. Ha nem kívánjuk, picit erőltetni kell. A könnyű ételeket részesítsük előnyben, zöldségeket-gyümölcsöket, leveseket; bár a beteg ember többnyire étvágytalan.
Ha mindent megtettünk a betegség elkerülése érdekében, akkor nagy eséllyel nem kapjuk meg, s ha mégis, akkor könnyebben elfogadjuk azt. Semmiképpen sem szabad kétségbeesni. Mindenképpen őrizzük meg a higgadtságunkat és az optimizmusunkat ilyenkor is! Legyünk a védekezésben türelmesek, a megelőzés minden egyes mozzanatának jelentősége és pozitív hatása van.”
Szenkovits Péter
Fotó: Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.