Dr. Ujhelyi István: megbukott a magyar válságkezelés
– Mi a véleménye a magyar gazdaságvédelmi politikáról?
– Fogott a kormány 4000 milliárd forintot, megpántlikázta, szép kis nemzeti színű szalaggal áttekerte, majd azt mondta, hogy ez a nemzeti gazdaságvédelmi csomag. Ebben olyan tételek szerepelnek, amelyeknek semmi köze a gazdaság talpra állásához – sem a nehéz helyzetben lévő kkv-k, önfoglalkoztatók megélhetésének megvédéshez, sem az egyre súlyosabb problémát jelentő elszegényedés megállításához. Viszont a Budapest-Belgrád vasútvonal aktuális számláinak kiegyenlítésétől kezdve az oligarchák, a fideszes belső kör pénzügyi megtámogatása annál vaskosabban szerepel az intézkedéscsomagban, így főleg cinikus, hogy a gazdaságvédelemről indított, közpénzből finanszírozott propagandakampány egyébként az Európai Unió újjáépítési alapjából finanszírozott intézkedéseket tulajdonít a kormány egyedüli érdemének.
– Mekkora lehetőséget jelent ez az alap?
– Elképesztően nagyot: a Covid-csomag 750 milliárd eurós keretéből Magyarország nagyságrendileg 5 és félezer milliárd forintot kap, hogy egy-két éven belül pályára állítsa a hazai gazdaságot, illetve, hogy segítse a munkavállalókat és a cégeket. Az még a jövő zenéje, hogy az uniónak és az Orbán-kormánynak hogyan sikerül ezt végigvinni, de mi, európai parlamenti képviselők azon dolgozunk, hogy megvédjük a forrásokat. Hosszas belső vívódás, rengeteg szkander után sikerült életre hívnunk a csomagot, Orbán Viktor zsarolási kísérleteit egyszer már ki kellett védenünk. A napokban olyan feltételeket szabtunk az Európai Bizottságnak, amely révén a kormány rá lesz kényszerítve, hogy egyeztessen az önkormányzati szövetségekkel, a településekkel, a szakszervezetekkel és az érdekképviseletekkel is. A célunk, hogy az államot az Európai Unió eszközeivel rákényszerítsük, hogy olyan nemzeti reformtervünk legyen, ami valóban Magyarország gazdasági védelmi programja lehet.
A kormány súlyáról egyébként tökéletes képet mutat, hogy a munkahelymegőrzésre életre hívott SURE program pályázatánál igencsak alulteljesített. A csehek jól pályáztak az uniós támogatásra, 2 milliárd eurót kaptak. A románoknak 4 milliárd euró jutott, Horvátországnak pedig egymilliárd. Orbánéknak mindössze 504 millió eurót sikerült megnyernie, mert a többi, nem megfelelő pályázati anyagukat nem fogadta el az Európai Bizottság. Ezt az 504 milliót is úgy forgácsolta szét, majd költötte el a kormány, hogy a magyar munkavállalók azt alig vették észre. Súlyos kritikáim vannak: megbukott a magyar válságkezelés, mind járványfronton, mind a társadalmi-gazdasági problémákat nézve.
– Alelnöke a parlament Közlekedési és Idegenforgalmi Bizottságának, illetve póttagja a közegészségügyi kérdésekkel foglalkozó testületnek is. Turizmus, közlekedés, egészségügy – a pandémia által leginkább sújtott területekről beszélünk. Mennyire van ez hatással a munkájukra a bizottságokban?
– Enyhén szólva sem unatkozunk tavaly március óta. A közlekedés és a turizmus a fő szakterületeim, első alelnökként minden dosszié és program átfut az irodámon. Hatalmas a felelősségünk, hiszen az idegenforgalom 25 millió európai munkavállaló sorsát befolyásolja, plusz mindenki másét, aki szeretné igénybe venni az ágazat szolgáltatásait. Napi szintű kapcsolatom van a turisztikai, vendéglátói szakmai szervezetekkel és a repülőtársaságokkal is. Bőven van most miről beszélnünk, hiszen, ha túl leszünk a koronavírus-járványon, újra kell indítanunk az idegenforgalmat és a közlekedést is, ami nem fog egyik pillanatról a másikra történni. Például a repterek szövetségének vezetői azon a véleményen vannak, hogy 5-6 év alatt állhat helyre az európai polgári légi közlekedés. Emellett az ENSZ turisztikai szervezetének vagyok az – önkéntes – nagykövete. Ott azon dolgozunk, hogy világviszonylatban találjunk ki megoldásokat a könnyebb, gyorsabb és hatékonyabb tesztelések, karanténszabályozások, vakcinaigazolványhoz kapcsoló rendelkezések érdekében.
A másik bizottságomnál pedig különösen izgalmas feladat volt kidolgozni az Európai Egészségügyi Unió alapjait, melynek lényege, hogy az EU tagállamaiban – minőségi és fejlettségi szempontból – egységes közegészségügyi kritériumokat fektessünk le. Dr. Nemény András polgármester úrral nemrég tárgyaltunk arról, hogy hogyan tudjuk Szombathely egészségipari elképzeléseit is összhangba hozni ezzel a programmal.
CsA
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.