Drámai költségvetési helyzet
Február 15-ig kell benyújtani az új költségvetést, amit a mostani rendkívüli jogrendben a polgármester közgyűlésként egymaga fogad el. Idén nem beszélhetünk hagyományos költségvetésről, mert soha nem látott kihívásokkal kell szembenézni, és a jogrend sem a megszokott – így fogalmazott Facebook-videójában dr. Nemény András. Az összeállítást azért tették közzé az önkormányzat közösségi oldalán, mert fontosnak tartják, hogy az egész város lássa, értse, mennyire nehéz most a helyzet.
Röpködnek a mínuszok
A legnagyobb bevétel iparűzési adóból érkezik a város kasszájába. 2019-ben ez még 10 milliárd forint volt. A koronavírus-járvány következtében csökkenő árbevételek miatt idén 800 millióval kevesebbet fizetnek a cégek, a kis- és középvállalkozások iparűzési adójának felezése további 1,2 milliárd mínuszt jelent. Az egyik nagy foglalkoztató azt tervezi, hogy a jövőben külföldi cégen keresztül bonyolítaná a számlázását, így nem kellene Szombathelyen adóznia. Mindez még pénzügyminisztériumi jóváhagyásra vár. Ha zöld utat adnak, az újabb 1,5 milliárdos veszteséget okozhat a város büdzséjében. Bár a polgármester szerint nem lehet nemzetgazdasági érdek, hogy egy nagy adózó ne idehaza fizessen iparűzési és társasági adót, ezzel az eshetőséggel is számolni kell. 500 millió forintot tesz ki a gépjármű-, a reklám- és idegenforgalmi adó, valamint az ingyenes parkolás következtében realizálódó bevételkiesés.
Közben nőnek a kiadások: 500 millióval előre kell finanszírozni a hulladékgazdálkodást, és 600 millió forinttal kerül többe a közösségi közlekedés. Összesen tehát 5,1 milliárd a deficit. Erre jön még 2,7 milliárd forint szolidaritási adó, amit a nagyobb adóerő-képességgel rendelkező településeknek kell megfizetniük. Ebből elvileg más városok támogatása történik, de valójában nem látjuk, hogy ez az összeg hová érkezik, fogalmazott dr. Nemény András. Hozzátette, ekkora kiesés esetén nem elvárható, hogy mi fizessünk máshova.
Kötelező, nem kötelező
Ilyen pénzügyi viszonyok között kell tehát elvégezni a kötelező feladatokat: egészségügyi alapellátás, óvodák, bölcsődék fenntartása, buszközlekedés, közbiztonság, parkfenntartás, köztisztaság, víziközmű-szolgáltatás, hulladékgazdálkodás, közétkeztetés, útkarbantartás. Továbbá teljesíteni kell nem kötelező, de szerződésben vállalt kötelezettségeket, és finanszírozni olyan területeket, amitől igazán város a város.
Az ELTE támogatása évente 130 millió forintot visz el, de ez nagyon fontos a nagy cégeknek a mérnökképzés miatt. Pénzbe kerül a bérlakás-üzemeltetés, a sport- és kulturális egyesületek, civil szervezetek támogatása, a hagyományos rendezvényeink – Savaria Történelmi Karnevál, Herényi Virágút –, költeni kell a joggal elvárt út- és járdafelújításokra, a játszóterek karbantartására is, mondta el a polgármester. A pénzügyi feltételektől függ például az is, hányszor érnek körbe a városon a parkfenntartó fűnyírói.
Kormányzati támogatásra várva
A megyei jogú városok azt az ígéretet kapták a pénzügyminisztertől, hogy januárban költségvetési egyeztetésre hívják őket, ahol kiderül, mekkora kormányzati kompenzációra számíthatnak. Dr. Nemény András tájékoztatta Varga Mihályt a város költségvetési helyzetéről, a levelet nyilvánosságra hozták az önkormányzat Facebook-oldalán is. A polgármester ebben azt írja: 3,6 milliárd forint szabad felhasználású állami támogatásra van szükség a működőképesség megőrzése érdekében. Ennek hiányában az önkormányzat a város és a térség teljes lakosságát súlyosan és érzékenyen érintő intézkedések meghozatalára kényszerül.
– 2020-ban 1,6 milliárd forint volt a kiesésünk, amit saját magunk, a tartalékunkból, átszervezésekkel meg tudunk oldani. Elmondtuk, hogy idén is tudunk vállalni 1,5 milliárd forintot, ami komoly összeg. De a fennmaradó 3,6 milliárd forint kiesést nem fogjuk tudni kezelni – mondta el dr. Nemény András.
Abban bíznak, hogy az egyeztetésre mielőbb sor kerül. Az önkormányzat saját bevételekre is számít, például a söptei iparterület-fejlesztés révén. A polgármester hangsúlyozta, arra törekszenek, hogy ne vesszenek el munkahelyek, és ne sérüljön az egészségügyi ellátás. A költségvetés elfogadása előtt a tervezetről online képviselői egyeztetést tartottak, döntés születik a módosító javaslatokról is.
kzs
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.