Duplájára emelkedhet az apasági szabadság
A 2023-tól hatályos apasági szabadságot érintő módosításokkal már korábban megkétszereződött, ötről tíz napra nőtt az apasági szabadságnapok száma, így az édesapák több időt tölthetnek újszülött gyermekükkel, hozzájárulva ezzel a szoros családi kapcsolatok kialakításához – olvasható a tárca keddi közleményében.
A törvénymódosítási javaslat célja minden édesapa számára nagyobb rugalmasság biztosítása az apasági szabadság időzítésében, ezzel is elősegítve a munka és magánélet közti egyensúlyt.
Jelenleg minimum két hónap áll rendelkezésre az apasági szabadság igénybevételére a gyermek születését követően, de ez az időtartam számos esetben nem elég a szabadság megfelelő kihasználásához. Egyebek között a koraszülöttségből vagy más okból több hónapos kórházi kezelést igénylő újszülöttek esetében, vagy az apaság bírósági elismerésének elhúzódása miatt.
A tervezett törvényjavaslat minden édesapa számára nagyobb teret engedne az apasági szabadság igénybevételi időpontjának meghatározására, ezáltal több édesapa tudna élni annak lehetőségével – emelték ki.
Hangsúlyozták, az apasági szabadság különösen kedvező, mivel az apa kérésének megfelelő időpontban, legfeljebb két részletben vehető igénybe, így a családi körülményekhez teljes mértékben igazítható. A fizetett apasági szabadság jelentős támogatást jelent a családok számára, amelyhez az állam is hozzájárul: a munkáltatók visszaigényelhetik az apasági szabadság első öt napjának díját és annak közterheit, ami növeli a szabadság igénybevételére való hajlandóságot.
A törvénymódosítási javaslat emellett tisztázná a készenléti munkakörrel kapcsolatos jogi aggályokat, valamint tartalmaz egy, a választáson való részvétel elősegítését célzó módosítást, továbbá technikai finomításokat javasol a munkavédelmi törvény és a bérpótlék szabályozásában – tájékoztatott a NGM.
(MTI)
Fotó: Pixabay
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.