Eddig 61 szabadtéri tűzesethez riasztották a vasi tűzoltókat
Vas vármegyében volt eddig az idei évben a legkevesebb szabadtéri tűz az országban, de így is többször kellett vonulniuk a tűzoltóknak az utóbbi időben emiatt.
Balogh Eszter, a Vas Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője az SZTV érdeklődésére elmondta, hogy az elmúlt időszakban végeztek egy statisztikát, amely kimutatta, hogy 61 szabadtéri tűzesethez riasztották a Vas vármegyei tűzoltó egységeket. Ezek során több, mint 70 hektárnyi terület semmisült meg. Ezeknek fele erdő és mezőgazdasági területen keletkezett, de aratással összefüggésben is volt több tűzeset. A statisztikák arra is kiterjedtek, hogy az ilyen mezőgazdasági tűzesetek során volt olyan, amikor gépek is megsemmisültek. Egy kombájn és egy traktor is kiéget.
Június végén Uraiújfalu külterületén 35 hektárnyi lábon álló gabona semmisült meg egy tűzeset következtében. A lángok a közeli erdősáv aljnövényzetére is átterjedtek. A vármegye minden területéről érkeztek ide tűzoltók, az oltásnál erőgépeket is bevetettek. A héten két szabadtéri tűzeset történt, az egyik Rábapatyon, a másik Kenyeriben. Mindkét helyen tarló égett. A tűzoltókat itt is nagygépek segítették.
Balogh Eszter hozzátette, a mezőgazdasági szakembereknek azt ajánlják, hogy folyamatosan a munkavégzés megkezdése előtt, valamint közben is ellenőrizzék a gépeiket, így többek között a kipufogórendszernek az illesztéseinél figyeljenek oda, ugyanis egy kipattanó szikra nagy tüzeket okozhat. Emellett azt tanácsolják, hogy tankolást soha ne a mezőgazdasági területen végezzék. Figyeljenek oda, hogy a kenőolaj és üzemanyagrendszerek is jól működjenek, valamint a gépeket minden munkavégzés befejeztével tisztítsák ki. Javasolják a porraloltó, tűzoltó készülék meglétét, amellyel a kezdeti tűzesetek megelőzhetőek.
Az autóból kidobott cigarettacsikk száraz időben könnyen lángra lobbantja a tarlót, az árokparti növényzetet. A katasztrófavédelem arra figyelmeztet, hogy a csikkeket össze kell gyűjteni, és később a szemetesbe dobni.
Forrás: SZTV
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.