Egymillió új szelektív kukát oszt ki a MOHU 2025 végéig
Tájékoztatásuk szerint ingyen biztosítják az eszközöket, amelyeket a területi szolgáltatók juttatnak el a háztartásokhoz.
A MOHU és a Mol-csoport vállalta, hogy a következő években több százmilliárd forint értékben fog beruházni a hazai hulladékgazdálkodás fejlesztése érdekében. A beruházási sorozat egyik fontos lépéseként osztják ki a több mint egymillió új gyűjtőedényt - emelték ki a közleményben.
Az edények fele az élelmiszer-hulladékok, a másik félmillió pedig a papír-, műanyag- és fémhulladék szelektív gyűjtésére szolgál majd.
A vállalat igényfelmérése alapján eddig nyolc regionális hulladékgazdálkodási szolgáltató kapott összesen 202 ezer, papír-, műanyag- és fémhulladék szelektív gyűjtésére szolgáló kukát, ezeket 230 településen osztják ki. A kiosztás folyamatos, mostanáig mintegy 100 ezer gyűjtőedény jutott el a háztartásokhoz, ez az év végére 150 ezerre emelkedik.
A korábban használt szelektív szemeteszsákok könnyen elszakadnak, kevesebb hulladékot képesek befogadni, illetve felesleges hulladékot generálnak, míg az új, merevfalú kukák időtállók, segítségükkel a hulladék jobban tömöríthető, a gyűjtés pedig ezzel hatékonyabb - jelezte a MOHU.
A vállalat az élelmiszer-hulladékok gyűjtésében is jelentős fejlesztéseket hajt végre a körforgásos gazdaság erősítése jegyében. A közlemény szerint a leghatékonyabb megoldást az élelmiszer-hulladék házhoz menő gyűjtése jelenti. Ezért 2024-ben tesztjelleggel, elsősorban 14 településen, azok társasházas övezeteiben biztosítanak 14 ezer 120 literes, gumitömítéssel és patentzárakkal ellátott kukát, illetve a társasházakban található lakásoknak 188 ezer, szag-és kifolyásmentes 5 literes edényt. A házhoz menő gyűjtés már folyamatban van.
A MOHU vállalta, hogy a települési hulladékoknál 2035-ig eléri az Európai Unió által meghatározott 65 százalékos újrahasznosítási arányt. Ez a szám Magyarországon jelenleg 32 százalékon áll.
Az újrahasznosítási arány növelésének egyik eszköze az italcsomagolások kötelező visszaváltási rendszere, amelyben már 5-6 millióra nőtt a naponta visszaváltott palackok, üvegek és dobozok száma. A papír-műanyag-fém hulladékok gyűjtésére kiosztott kukák révén a szelektív gyűjtés mutatói is számottevően emelkedtek: az érintett területeken akár 20-40 százalékkal is nőtt a szelektíven gyűjtött hulladékok mennyisége.
A MOHU folyamatosan szerez be új kukákat: a papír-, műanyag- és fémhulladék gyűjtésére további 293 ezer szelektív kukát szerez be és oszt ki 334 településen, míg az élelmiszer-hulladékok gyűjtéséhez további 16 ezer 120 literes, illetve 384 ezer 5 literes edény beszerzése van folyamatban, kiterjesztve a rendszert újabb településekre is. Így 2025 végére országszerte több mint egymillió új kuka kerül majd a lakossághoz. (MTI)
Illusztráció: Pixabay
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.