„Életem végéig büszke leszek arra, hogy ez a korrupt, elnyomó, aljas rendszer elítélt engem” – mondta Fekete-Győr András, majd kivonult a parlamentből
„Életem végéig büszke leszek arra, hogy ez a korrupt, elnyomó, aljas rendszer elítélt engem azért, mert kiálltam a rendszer ellen és felemeltem a hangom. Annak a rendszernek, amely annyira fél, hogy börtönnel fenyegeti a tiltakozókat, meg vannak számlálva a napjai. A parlamentből én most önszántamból elmegyek. De nemsokára önök fognak”
– mondta hétfőn a napirend előtti felszólalásában Fekete-Győr-András, a Momentum országgyűlési képviselője, aki utoljára szólalt fel a parlamentben, miután múlt csütörtökön felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte a bíróság hivatalos személy elleni erőszak miatt.
Fekete-Győr szerint története a megfélemlítésről szól és tökéletes megmutatja, hogy újra zsarnokság van Magyarországon, Illyés Gyula Egy mondat a zsarnokságról című versét is idézte. Azt is mondta: „az Orbán-rendszer által leuralt Fővárosi Ítélőtábla egy koncepciós perben” ítélte el őt, mert 2018-ban a rendszer ellen és a magyar munkavállalók érdekében tüntetett a parlamentnél.
Úgy gondolja: egyre több a párhuzam 1956 októbere és a mai Magyarország között, „a mai magyar kormány reggel, délben és este orosz érdekeket képvisel”. A Szuverenitásvédelmi Hivatalt az új ÁVH-nak nevezte, amelynek egyik vezetője egy korábbi III/III-as ügynök, a Pegasus-botrány pedig megmutatta, hogy bárkit megfigyelhetnek és lehallgathatnak titokban.
A Momentum szerint ő a NER első politikai elítéltje, felszólalása után a teljes frakció kivonult vele együtt. Fekete-Győr rögtön a bírósági ítélet után bejelentette: nem várja meg, hogy az Országgyűlés elvegye mandátumát, önként lemond róla és átadja Cseh Katalinnak, a Momentum volt EP-képviselőjének.
A kormány nevében Hidvéghi Balázs, a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára reagált. Azt mondta, Fekete-Győr nem egy politikai elítélt, hanem egy elítélt politikus, mivel köztörvényes bűncselekményt követett el. Hozzátette: a szólásszabadság, a véleménynyilvánítás szabadsága nem egyenlő az erőszakkal, nem lehet erőszakkal rendőrökre támadni. Úgy gondolja, Fekete-Győr a baloldali hagyományt követi: az áldozat szerepében tetszeleg. A Momentum pedig szintén a baloldal történetét folytatja: bolsevik tempóban, erőszakos módon akarta magához ragadni a hatalmat – vélekedett.
„A dicstelen politikatörténetét a Momentumnak szerintem mi nem könnyezzük meg, nekünk nem fog hiányozni Fekete-Győr András a parlamentben” – mondta Hidvéghi, majd azt tanácsolta a Momentum politikusának: legyen óvatos a következő két évben, hiszen felfüggesztett börtönbüntetést kapott.
Fotó: Facebook/Momentum Mozgalom
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.