Életet menthet a vérplazma
Nem minden gyógyult covidos alkalmas vérplazmadonornak. Nagyjából minden ötödik fertőzésen átesett ember tud segíteni. Hogyan?
Előzetes vérmintaadásra bármelyik véradási helyszínen, illetve bármelyik vérellátó intézetben, így a szombathelyiben is lehet jelentkezni. Előzetes bejelentkezésre nincs szükség. Először levesszük a mintát, ez egy sima vérvételt jelent, majd elvégezzük a szükséges vizsgálatokat. A kiértékelés nagyjából 7-10 napot vesz igénybe. Ha a donor alkalmasnak bizonyul, akkor felvesszük vele a kapcsolatot.
Szombathelyen pillanatnyilag nincs olyan gép, amely alkalmas plazmafelezésre. El kell utazniuk a potenciális donoroknak?
Igen, ajánlunk a lakhelyéhez legközelebbi helyszínt, Szombathely esetében ez Győr. Itt tudjuk levenni a covidos betegek gyógyításához szükséges vérplazmát. Az úti költséget természetesen megtérítjük. Egyébként dolgozunk rajta, hogy minél közelebb vigyük a donorokhoz ezt a lehetőséget. Jelenleg azokban a városokban van plazmagyűjtés, ahol egyébként is gyűjtenek más célból ipari plazmát. Folynak egyébként az egyeztetések, a későbbiekben akár mindegyik megyeszékhelyen lehet ilyen lehetőség, de erre még egy kicsit várni kell.
Egy ember hány betegen tud segíteni?
Egy plazmaadás az kb. 600 ml plazma gyűjtését jelenti. Ebből három egység készítményt állítunk elő. Döntő többségében a betegeknek egy kezelésre van szükségük, amely alatt 2-3 egység gyógyító plazmát kapnak. Leegyszerűsítve tehát egy donor egy plazmaadással egy beteg életének a megmentéséhez járulhat hozzá.
Hány alkalommal lehet vérplazmát adni?
Ezt a donor antitest-termelő képessége határozza meg. Nagyon szigorú értékekkel dolgozunk. Minden plazmagyűjtés után megnézzük, hogy rendben van-e minden érték, és ha még mindig van elegendő antitest a szervezetben, akkor újra hívjuk a donort. Szakmai szabályok szerint egyébként háromnaponta lehet plazmát adni, de mi a heti egy alkalmat ajánljuk.
Véradás esetében van mód irányított segítségre. Vagyis, ha én egy konkrét személynek akarok segíteni a véradással, akkor erre van lehetőség. Ez működik a vérplazmaadásnál is?
Nem, ez ennél sokkal bonyolultabb folyamat, különböző vizsgálatokat kell végezni. A vérplazmát egyébként is csak a nagyon súlyos állapotban lévő betegek kapják. Itt a sürgősségi elv érvényesül. Ez úgy működik, hogy a kórház adja le az igényt, ők határozzák meg, hogy kinek az esetében indokolt a gyógyító vérplazma, mi pedig igyekszünk biztosítani azt.
A kampány azért indult, mert a mostaninál jóval több donorra lenne szükség. Mennyivel többre?
Amikor októberben elkezdtük ezt a gyűjtést, akkor napi 5-6 jelentkezőnk volt mintaadásra (országos szinten). Most közel 30-nál tartunk. Szemlátomást gyarapodik a számuk, de azt gondoljuk, azt reméljük, hogy ez tovább nő.
Tájékoztató és további részletek az OVSZ hivatalos honlapján.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.