Elszabaduló energiaárak, bizonytalan jövő
– Az önkormányzatoknak korábban lehetőségük volt a rezsicsökkentés állami védőernyője alá húzódni, ami azt jelentette, hogy a piaci árnál jóval olcsóbban, hatósági áron kaphattak földgázt és áramot. Júliustól ez a kedvezmény megszűnik, és jelentősen drágábban juthatnak az önkormányzatok az energiához.
Szombathely nem vette igénybe a hatósági árat, mert előrelátó módon olyan hosszú távú, kedvező szerződéseket sikerült kötnünk a szolgáltatókkal még a Covid-járvány előtt, hogy a rezsicsökkentett árnál is olcsóbban jutottunk villamosenergiához és gázhoz. Ez a helyzet év végéig áll fenn – mondta el kérdésünkre dr. Horváth Attila, költségvetésért is felelős alpolgármester. – A szerződéseink január elsején lejárnak, és jövőre már mi is kénytelenek leszünk piaci áron vásárolni az energiát. Ez azt jelenti, hogy az intézményrendszerünk villamosenergia-ellátása nagyságrendileg egymilliárd forinttal, a közvilágítás pedig 350 millió forinttal kerül majd többe. A földgáz 2021-es piaci ára 150 Ft/m3 volt, ez jelenleg 600 Ft/m3, a drágulás mértéke tehát négyszeres. Önkormányzatunk és cégeink, intézményeink jelenleg becsült többletköltsége az energiaárak tekintetében a piaci változás miatt összességében elérheti a 4-5 milliárd forintot, de pontosabb összeget a cégek, intézményvezetők által megküldött becslések után fogunk majd látni.
S hogy miként lehet ezt kigazdálkodni, hogyan alakul a város költségvetése jövőre, egyelőre nem látható.
– Kiszámíthatatlan a helyzet, hiszen emberemlékezet óta nem volt példa ilyen piaci folyamatokra, mindenki csak vakargatja a fejét, és nem tudja, mi lesz. Az biztos, hogy az idei járdafelújítási programot nem veszélyezteti a dráguló rezsi, de a következő évre ütemezett útépítési és -felújítási terveinket biztosan érinteni fogja – fogalmazott dr. Horváth Attila.
A helyzetet nehezíti, hogy megjelent a jövő évi költségvetési törvény, és az önkormányzatok nem látják a forrást, amellyel az állam kompenzálná az önkormányzatok többletkiadásait. Sőt, a szolidaritási adóról szóló rendelkezés még súlyosbítja is a pénzügyi bizonytalanságot.
– Ha ugyanazzal az adóalappal számolnak, mint tavaly, akkor Szombathely a legfelső sávba kerül, és 600 millió forinttal több szolidaritási adót kell befizetnünk: 2,7 milliárd forint helyett 3,3 milliárd forintot. Ez azt jelenti, hogy az itt megtermelt adóbevételből minden harmadik forintot elvisz az állam, ami a 8,3 milliárdos iparűzési adónk 40 százaléka! Ez ellen a magas adóerő-képességgel rendelkező nagyvárosok is kézzel-lábbal tiltakoznak – tette hozzá az alpolgármester.
kzs
Fotó: Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.