Szökős 35 – Különleges folklórünnep a szombathelyi sportházban
Különleges jubileumi gálával ünnepelte fennálásának 35. évfordulóját az ELTE SEK Szökős Néptáncegyüttes február 4-én az Agora MSH-ban. Három és fél évtized leforgása alatt a táncosok több nemzedéke járult hozzá folklórörökségünk megőrzéséhez, s élhette át az együttes tagjaként a szakmai sikerek és közösségi élmények sorát. Ezeket idézték most fel a műhely jelenlegi és egykori tagjai, mintegy százötven táncos és zenész az ünnepi estén telt ház előtt.
Az esemény megvalósítását a Csoóri Sándor Alap, a Kulturális és Innovációs Minisztérium, Szombathely MJV Önkormányzata, valamint Vas Vármegye Önkormányzata támogatta. Jelen volt dr. Nemény András, Szombathely város polgármestere, Putz Attila a Kulturális, Oktatási és Civil Bizottság elnöke, V. Németh Zsolt, a Magyar Életmód és Nemzeti Értékek Védelméért felelős miniszterelnöki biztos és országgyűlési képviselő, Lenkai Nóra, az ELTE Savaria Egyetemi Központ rektori biztosa, Kevy Albert, a Vas Vármegyei Értéktár Bizottság elnöke, Sátory Károly, a Reményik Sándor Evangélikus Óvoda, Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola igazgatója, valamint az intézmény két pedagógusa és a Nyugat-magyarországi Néptáncszövetség két vezetője, Sipos Ferenc és Korbacsics Tibor.
„Körülbelül egy héttel ezelőtt egy családi vacsoránál a feleségem – aki most valószínűleg rémülten néz rám, hogy mit fogok mondani – azt mondta, olvasta, hogy jubileumi gálát tart a Szökős Néptáncegyüttes és az elmúlt időkben oly sokszor beszélek arról, hogy mennyire megszerettem a néptáncot, így mi lenne, ha elmennénk és megnéznénk, hiszen ők nagyon-nagyon jók. Persze könnyen mondtam azt, hogy nemcsak hogy el fogunk menni, hanem az a megtiszteltetés ért, hogy én mondhatom a köszöntőt a város nevében. És pontosan tudom, hogy nagyon jók, hiszen már sokszor láttam őket, így nemcsak köszöntőt szeretnék mondani, hanem az elsőtől az utolsó pillanatig szeretném élvezni az előadást” – kezdte köszöntőjét dr. Nemény András.
Majd azzal folytatta, hogy valóban nagyon megszerette a néptáncot és biztos sok felnőtt van még ezzel így, mert nem mindenkinek adatik meg az az adomány gyerekkorában, hogy megismerhesse ezt a csodás világot. A néptánc a magyar kultúra egyik legfontosabb része, ezért is gondolja, óriási felelősség van azoknak a vállán, akik életben tartják ezt a hagyományt és nem túlzás azt mondani, igazi értéket teremtenek.
„Azt gondolom, az adomány talán kulcsszó, hiszen nagyon sok szülő lehet itt, akik azzal, hogy néptáncra iratták be a gyerekeiket, sokkal többet adtak annál, mint egyfajta mozgásformát. Még talán a közösségi életnél is többet adtak nekik: egy más, minőségi életet, egy igazi, valódi életet, amiben hiszem, hogy a kudarcokat is sokkal jobban bírják, hogy jobban meg tudják élni az örömöket. Ezt én akkor tapasztaltam meg, amikor pár évvel ezelőtt egy testvérvárosi látogatásnál megtáncoltattak, és azt éreztem, hogy a kezem és a lábam úgy mozog, mintha nem is én irányítanám, és nem is a partnerem, akivel táncolok, hanem valami nem földi erő. Mintha a test mozogna, de a lélek az, ami valójában táncol. A néptánc egy lélekközösség – summáztam. És bizony ennek úgy is része lehet valaki, ha csak nézi a táncot” – tette hozzá a polgármester majd átadott egy emléklapot az együttes alapítótagjainak.
Csokorba gyűjtötték az elmúlt esztendők legsikeresebb koreográfiáit, illetve színpadra lépett az alapítók nemzedéke: az „ŐsSzökős” és a 2010-es évek csapata, a „RitkánSzökős” is, a közösség jövőképe jeleként pedig a Reményik Sándor Evangélikus Általános és Művészeti Iskola három csoportja, valamint a Vasi Legényczéh is fellépett. Első műsorszámként az együttes legfrissebb darabját vitték színpadra, mely a moldvai csángók archaikus tánckultúrájába és hiedelmeibe enged betekintést. Fekete-Tóth Bianka kompozíciója a novemberi Lajtha László Koreográfiai verseny különdíjas alkotása.
És ahogy ígérték, a műsor átfogó képet festett a magyar nyelvterület gazdag tánchagyományáról, hiszen Moldvától Vas vármegyéig, Palócföldtől a Délvidékig folklórörökségünk számtalan árnyalata festette színesre az estét. Czigány Tamás, Fekete-Tóth Bianka, Kővári Réka, Molnár Péter, Takács Ádám és Végső Miklós alkotásaiban megelevenedtek néprajzi hagyományaink, táncban kelt életre a népmesék és anekdoták világa, a táncszínház műfaja felé pedig Bognár József országos hírű alkotása: a Tóték tánca – tisztelet Örkény Istvánnak című darab nyújt humorral teli kitekintést.
A talpalávalót vonós felállással a Sárarany Zenekar szolgáltatta, majd a Juhos Együttes révén a moldvai csángók archaikus muzsikája is megszólalt, a Savaria Rézfúvós Együttes pedig a falusi rezesbandák hangzásvilágával gazdagította a zenei palettát.
A Szökős Néptáncegyüttes történetének kezdetei Kőszegre nyúlnak vissza, ahol Besenyő Tibor és Gerlecz László hívta életre a közösséget. Az 1988-as bemutatkozást követően, néhány esztendő elteltével a csoport a megyeszékhelyre költözött, ahol előbb a Helyőrségi Művelődési Otthon, majd a Berzsenyi Dániel Tanárképző Főiskola vált az otthonává – a Szökős azóta a jogutód ELTE Savaria Egyetemi Központ kötelékében működik, Gaspari Gábor együttesvezető, Molnár Péter művészeti vezető és Fekete-Tóth Bianka művészeti asszisztens irányításával.
A folklórműhely már a kezdeti időkben a megye meghatározó, sajátos arculattal rendelkező közösségévé vált, mely a hazai fesztiválokon (Ajka, Balatonföldvár, Körmend, Tatabánya, Zalaegerszeg) és a nemzetközi színtéren, Európa tucatnyi országában egyaránt letette névjegyét. Az együttes számára mindig kiindulópontot jelentett a kárpát-medencei magyar közösségekkel való kapcsolattartás, a még kutatható tánchagyomány gyűjtése –, akár Erdély falvaiban, akár a szűkebb pátria területén.
Számos közösségi, táncos élményüket megkoronázta, hogy az elmúlt év nyarán a Távol-Keletre is eljutottak a legényesekkel egy fesztiválra, és mindez még csak a kezdet: idén nyáron is vár rájuk egy hasonló kaland Portugáliában.
Legjelentősebb elismeréseik a 2015-ben elnyert „Kiváló Együttes” cím, valamint a 2016-ban Zakopane nemzetközi folklórfesztiváljáról hazahozott „Arany Fokos” díj. 2023-ban az ELTE Savaria Egyetemi Központ Szökős Néptáncegyüttese kimagasló hagyományőrző, értékfeltáró, értékmentő és népszerűsítő tevékenysége elismeréséül Vas Vármegyei Értékdíjban részesült.
CzB
Fotó: Pataki Gergő
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.