Emlékezés az aradi vértanúkra: Október 6-a leginkább a hazaszeretetről szól
- Emlékezünk és emlékezzünk. Ma, október 6-án arra a tizenhárom mártír honvédtábornokra, és az ezen a napon kivégzett gróf Batthyány Lajos miniszterelnökre, akik mindent, a legdrágábbat és legfontosabbat: az életüket adták a hazának. Nevüket és tetteiket őrzi a nemzeti emlékezet, a történeti munkák és azok az emlékhelyek, melyeknél évről évre koszorúzással és gyertyagyújtással tisztelgünk hőseink előtt – kezdte dr. László Győző, majd így folytatta:
- 173 éve azon a tragikus őszi napon eltaposták a magyarság szabadságküzdelmét. A forradalmunkat és szabadságharcunkat vérbe fojtó önkény az aradi vár sáncában a bosszú és az elrettentés szándékával végezett ki 13 katonai vezetőt és hőst, - de a vértanúk élete és halála a nemzet függetlenségéért küzdőket a mai napig bátorítja és ösztönözi – hangsúlyozta az alpolgármester, aki később arról szólt, hogy október 6-a milyen üzeneteket hordoz az utókornak.
- Október 6-a gyásznap. A magyarság, a nemzetünk gyásznapja. Ez a nap az egyik legsötétebb napként vonult be a magyar történelembe. Gyász és emlékezés, ami körül lengi az eseményeket és azok utóéletét. De október 6-a magában hordozza a vértanúságot. Az elhunyt, vértanúhalált halt tábornokaink, katonáink és az általuk képviselt eszmék hősies példaképként állnak előttünk. Emberi nagyságukat az is kifejezi, amit közvetlenül haláluk előtt tettek. Akár csak egy mondat, vagy az utolsó napok cselekedetei, kívánságai teszi őket még maradandóbbakká emlékezetünkben és igazolja, hogy tántoríthatatlanságuk vértanúkká emelte őket. Október 6-a leginkább a hazaszeretetről szól. Tanít minket és nevel is mindaz a szellemiség, amire a mai napon emlékezünk. Az aradi vértanúk valamennyien a magyar szabadság mártírjai lettek, amit a magyarul egyáltalán nem tudó, a magyarországi hadszíntérre akarata ellenére kerülő Poeltenberg állítólag így fogalmazott meg: „Csak a nyelvem német, szívem magyar, mert a szabadságért dobog!”. A magyar függetlenség ügye mellett a világszabadság eszméiért is küzdöttek magyar és más nemzetiségű harcosok, akiknek határozott kiállása a demokratikus értékek mellett egyik alapja mai demokráciánknak - emelte ki dr. László Győző, aki aláhúzta: Az október 6-i történések bátorítást adnak az utókornak, a mai magyarságnak.
- Kiváló emberek áldozták életüket a magyar nemzetért és egész Európa szabadságáért. Közös felelősségünk, hogy méltók legyünk hozzájuk és tovább vigyük a hagyatékot, melyet örökül hagytak ránk, az utókorra. De október 6-a fegyelmet is követel. Katonáink fegyelmezett harcosként teljesítették a nekik adott parancsokat. Emlékezzünk, hogy amikor a szabadságharc ügye már végképp veszni látszott, többen is választhatták volna a túlélést jelentő menekülést, - mégsem tették. Nemcsak azért, mert bíztak abban, hogy tetteik alapján ítélik majd meg őket, hanem, mert fegyelmezettek voltak és küzdöttek a hazáért, vérüket és életüket adva – fogalmazott a politikus, aki végezetül arra hívta fel a figyelmet: fontos, hogy tovább erősítsen minket október 6-a kapcsán az összefogás.
- Tudjuk, hogy az Aradon kivégzettek társadalmi, nyelvi és vallási különbözőségeik ellenére össze tudtak fogni, és együtt harcoltak a szabad, független, polgári Magyarországért, melyért vérüket áldozták. Megmutatták, hogy amikor összefogunk, és cselekvő magyarokká válunk, csodákra vagyunk képesek. Büszkeséggel tartozunk elődeinknek, október 6-a hősi halottjainak, tettükkel ugyanis a magyar nemzetet a modern kor szabadságszerető népei közé emelték és kivívták Európa és a világ tiszteletét és megbescsülését. Hálával és főhajtással köszönjük meg mindezt 173 esztendeje. És végezetül október 6-a a múlt, jelen és a jövő. Hisz mi másért állunk itt? A múlt történései, a jelen valósága és a jövőbe vetett hitünk miatt. Ez a gesztus kell, hogy a 2022-es évek magyarságát is meghatározza: nyújtsunk egymásnak békejobbot, hisz ez fontos erkölcsi tényező nemcsak az emlékezés napján, hanem mindenkor – zárta szavait Szombathely alpolgármestere.
A koszorúzás után a rendezvény gróf Batthyány Lajos emléktáblájánál folytatódott kulturális műsorral.
A Zrínyi iskola mellett is koszorút helyeztek el az emlékezők.
A rendezvényen a Premontrei Rendi Szent Norbert Gimnázium diákjai, Varga Diána, Papp-Ionescu Dóra, a Magyar Honvédség 83. Popper Emil Területvédelmi Zászlóalja, a Szombathelyi 11-es Huszár Hagyományőrző Egyesület közreműködött.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.