Energiaköltségek: összesen 44 milliárd forint támogatást kap 138 város és 17 kerület, Szombathelynek 632 millió jutott
Szombathely polgármestere még októberben tárgyalt Balla György miniszteri biztossal az rezsiköltségek miatt előállt helyzetről, a milliárdos nagyságrendű pluszkiadások kormányzati kompenzációjáról. A megbeszélésés eredményéről csak annyit lehetett tudni, hogy januárban várható döntés - az MTI hétfő este háromnegyed nyolckor adta az alábbi hírt, a Minsizterelnökség közleményére hivatkozva:
"A háború és a brüsszeli szankciók következményeként az energiaárak sokszorosára emelkedtek. A kormány célja, hogy ebben a helyzetben is a legfontosabb közszolgáltatások működése fennmaradhasson, ezért a korábbi tízezer lakos alatti településeknek adott kormányzati támogatás után most a tízezer lakos feletti városok és fővárosi kerületek energiaár-emelkedés miatti támogatásáról döntött mintegy 44 milliárd forint értékben.
A települések anyagi helyzete, energiabeszerzési szerződéseik, alapvető intézményeik fűtési, világítási rendszere jelentősen eltérő. A támogatásért cserébe mindenkitől takarékosságot kérnek, ezért az érintett önkormányzatok tervet készítettek a lehetséges energiamegtakarítási lehetőségekről.
A tájékoztatás szerint Balla György miniszteri biztos és Láng Zsolt kormánybiztos tárgyalt a városi, illetve fővárosi helyhatóságokkal a megnövekedett rezsiköltségeikhez nyújtandó állami hozzájárulásról; a biztosok mindenkivel tárgyaltak, aki elfogadta meghívásukat az egyeztetésre.
Javaslatuk alapján a Miniszterelnökséget vezető miniszter 138 városi és 17 kerületi önkormányzat részére csaknem 44 milliárd forint támogatásról döntött, a települések listája elérhető a kormányportálon - áll a közleményben."
Szombathely ezek alapján 632 037 553 forintra számíthat (összehasonlításul Zalaegerszeg 366, Veszprém 569, Székesfehérvár 237, Győr 254, Sopron 485, Eger 929 millió forintot kap, a csúcstartó Debrecen 3,1 milliárddal, Pécsnek több mint 1 milliárd, Miskolc 1,2 milliárd forint jutott, de 1 milliárd feletti összeggel számolhat Kecskemét, Szeged és Nyíregyháza is.
A korábbi adatok szerint Szombathelynek 4,7 milliárd forintnyi pluszkiadást jelent az energiaköltségek növekedése, ebből körülbelül 1-1,2 milliárdot önerőből bevállalt az önkormányzat, a fennmaradó összeget, a 3-3,5 milliárdot kérte támogatásként a miniszteri biztossal folytatott tárgyalásokon.
Dr. Nemény András hétfőn este értük el, aki más polgármesterekhez hasonlóan éppen a közzétett táblázatot igyekezett értelmezni.
- A kormány képviselőjével normális tárgyalást folytatottunk, több körben kértek tőlünk adatokat arról, milyen módon spórolunk - mondta el érdeklődésünkre a városvezető. - Elmondtuk, hogy mekkora többletterhet jelent az energiaárak növekedése Szombathelynek. Ehhez képest született a mostani döntés, bízom abban, többlépcsős lesz a támogatás és érkezik még segítség. A többi települést nézve Szombathely nem szenvedett hátrányt, a kérésünk változatlanul az, hogy Szombathelyre eső szolidaritási adót ne kelljen befizetnünk, hanem maradjon nálunk, a 3 milliárdos összeg fedezné a többletköltségeket. Az önkormányzat eddig is igyekezett mindent megtenni a maga részéről azért, hogy a helyzetet megoldja, ezen úton megyünk tovább.
A hvg.hu összesítése szerint nem kapott most külön támogatást a Fővárosi Önkormányzat, kaptak azonban a kerületek, de ott sem mindegyik: a III., IV., IX., XI., XV., XVIII., kerületek például pénz nélkül maradtak.
A fővárosi kerületek közül a legtöbbet a XXI. kerület kapta, oda összesen 762,6 millió forint ment, a legkevesebbet pedig a VI. kerület kapta, nekik mindössze 76,7 millió forint jutott.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.