Értéket mentenek: a napokban kezdődik meg a Schrammel-naplók digitalizálása a levéltárban
35 napló, közel 8000 oldal
Csütörtökön érkeztek meg a levéltárba Schrammel Imre naplói: Czenki Zsuzsanna, a Savaria Múzeum általános igazgatóhelyettese és Melega Miklós, a levéltár igazgatója, valamint Pánovics Alajos levéltári kezelő fogadták a sajtó képviselőit, na meg a sok-sok doboznyi naplót, szám szerint 35-öt – az ötödik kötetnek sajnos már régen nyoma veszett. A digitalizálással szeretnék megörökíteni a naplókat, hogy megmaradjon az utókornak minden, ami a kötetekben van, mondja el Czenki Zsuzsanna, hiszen a naplók, melyeket szerzőjük 1984 óta ír, igencsak szerteágazó témákat fognak össze.
A Schrammel-naplók megérkeznek a Vas Vármegyei Levéltárba
"Még mindig esik a hó"
A rajzos-grafikus naplószövegek egyfelől a magyar iparművészet történetének forrásai, másrészt, mivel Schrammel az Iparművészeti Egyetem (egykor főiskola) tanára, majd rektora volt, az iskoláról is olvashatunk bennük, nem beszélve azokról az esztétikai, művészi, filozófiai vagy éppen természettudományos értekezésekről, melyeket személyes jegyzetek, újságkivágások, meghívók, fotók egészítenek ki izgalmas, heterogén, az alkotó-író személyiség által mégis szorosan egybetartozó univerzummá. És akkor még nem említettük a rajzokat, művészi kísérleteket, az olvasmányokra, az úti élményekre vagy éppen az időjárásra ("Még mindig esik a hó") vonatkozó reflexiókat.
"Nagyon szeretnénk, ha egyszer a naplók a kerámiagyűjtemény mellett a Savaria Múzeum gyűjteményének részét képeznék, erről majd a művész és a családja dönt." - árulta el Czenki Zsuzsanna, hozzátéve, hogy a digitális változat egy példánya a Savaria Múzeumba kerül majd. Ha a levéltár végzett a digitalizálással, a szerzői jogvédelemmel kapcsolatos munka kezdődik el ( a publikálással, hozzáféréssel kapcsolatos kérdések megválaszolása): a művész ugyanis nem szeretné, ha naplói teljesen hozzáférhetővé válnának. Ebből fakad, hogy lesznek csak kutatható, publikálható, időzáras részek is az anyagban.
Czenki Zsuzsanna és Melega Miklós
A Levéltár értéket ment
Bár a naplók digitalizálására a Magyar Művészeti Akadémia is tett ajánlatot, Schrammel Imre azt szerette volna, ha Szombathelyen történik minden. A Vas Vármegyei Levéltár néhány éve hozta létre azt a Nyugat-Dunántúlon egyedülálló, regionális jelleggel működő digitalizáló műhelyt, amelyben a napokban a munka - közel 8000 oldal rögzítése Pánovics Alajos levéltári kezelő által - megkezdődik, mondta el Melega Miklós levéltár-igazgató. A speciális gépek szakértelmet követelnek, s nagy előnyük, hogy a nagy felbontásuk mellett rendkívül kíméletesek a dokumentumokhoz, melyeket így sérülésmentesen lehet kezelni. "Értékeket mentünk, hiszen a digitális változat jobban használható (kutatható) a továbbiakban, így az eredeti védve marad." – tette hozzá.
A 3. kötet az 1987-es, november 1-jei, Budapesten készült bejegyzéssel, mely Schrammel lőtt munkáinak kísérletéről szól
"Nehéz, mint mikor a gyerekem elköltözött otthonról"
A hordozók, amikbe a naplószövegek íródtak, nagyon változatosak: brigádnapló, kisebb-nagyobb füzetek, spirálfűzött vagy kézzel készített gerincű naplók, van, amelyik piros műbőr kötésű vendégkönyvbe íródott.
Schrammel Imre két napja adta át a múzeum munkatársainak a naplóit: mély fájdalommal vette tudomásul, hogy azok a digitalizálás idejére elkerülnek otthonából: "Olyan nehéz, mint mikor a gyerekem elköltözött otthonról" – idézte Czenki Zsuzsanna a művészt. A munka a következő hetekben zajlik majd a levéltár digitalizációs műhelyében – ezután a naplók visszakerülnek a művész otthonába.
Tp
Fotók: Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.