Európa szegényháza, vagy a nagy megtakarítók országa vagyunk?
Az Európai Unió legmagasabb inflációja az unió legalacsonyabb fogyasztásával társult Magyarországon 2023-ban. Ez most derült ki, miután az Eurostat frissítette az adatbázisát. A 27 tagállam átlagának 70 százalékát költötték a magyarok, miközben a bolgárok már a 73, a románok pedig a 89 százalékát.
- A magyar átlag lakosság a legszegényebb az unió összes polgárát figyelembe véve. Ennek részben következménye a kiskereskedelmi forgalom jelentős visszaesése, hiszen nagyon keveset tudunk fogyasztani – magyarázta az RTL Híradónak Molnár László a GKI Gazdaságkutató Zrt. vezérigazgatója.
Miután az elmúlt napokban a teljes magyar sajtón körbement, hogy "Bulgária is megelőzte Magyarországot", a kormány közleményt adott ki, melyben azt írják, "az adatot többen helytelenül értelmezve, a közvéleményt tudatosan félrevezetve úgy állították be, hogy Magyarország az unió legszegényebb országa. Ez teljességgel nonszensz és szándékos hazugság."
A közlemény lényegi része arról szól, hogy számításba kellene venni azt a tényt is, hogy a "családok" jövedelmük egy részét meg is takaríthatják, így tehát "a fogyasztási adatok önmagukban csak korlátozottan értelmezhetők", és ezekből önmagukban nem lehet következtést levonni az emberek anyagi helyzetére vonatkozóan.
"A szomszédunkban zajló háború következtében a magyar családok óvatossági motívuma, teljesen természetes módon megerősödött. Így a lakosság bruttó megtakarítási rátája a korábbi magas szintről még tovább növekedett és meghaladta a 21 százalékos szintet, ami az unión belül a legmagasabb érték. Következésképpen a magyar családok nem elköltik a jövedelmüket, hanem megtakarítják".
Ezek természetesen fontos szempontok, és mindenképpen árnyalják valamennyire a képet. Azt azonban azért meg kell jegyezni, hogy a magyar háztartások megtakarítási kedvének növekedéséhez a "szomszédban zajló háború" mellett, sőt talán inkább helyett az európai összevetésben is kiemelkedően magas infláció, illetve a kiszámíthatatlan jogszabályi környezet is hozzájárulhatott. Amikor pedig arról beszélünk, hogy hány forinttal nőtt például 2022 elejéhez képest a magyar családok pénzügyi vagyona, akkor szintén nem szerencsés megfeledkezni arról, hogy mennyivel is ér kevesebbet egy forint azóta az infláció következtében, vonja le a következtetést az mfor gazdasági szakportál.
Fotó: illusztráció/Pexels
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.