km/óra
  2024.11.12., kedd  •  Jónás, Renátó napja
Több mint 33 ezer facsemetével bővül a szombathelyi erdő a Kronospan Alapítványnak, a FALCO Zrt.-nek és a Szombathelyi Erdészeti Zrt.-nek hála

Több mint 33 ezer facsemetével bővül a szombathelyi erdő a Kronospan Alapítványnak, a FALCO Zrt.-nek és a Szombathelyi Erdészeti Zrt.-nek hála

A 2021-ben útjára indított GROW program célja, hogy évente egymillió új fát ültessenek el a Kronospan cégek világszerte, ráirányítva a figyelmet az emberi tényező fontosságára a környezet alakításában.

A Kronospan Alapítvány, a FALCO Zrt. és a Szombathelyi Erdészeti Zrt. közösen 33 360 darab fa elültetésével járul hozzá a térség erdőfelújításához. A november 6-án megvalósult projekt a Kronospan Alapítvány 2021-ben indított GROW programjának folytatása, amelynek célja, hogy évente egymillió új fát ültessenek el a Kronospan cégek világszerte. A Kronospan magyar tagjaként a FALCO Zrt. több éve elkötelezetten támogatja a helyi ökoszisztéma megőrzését, az idei faültetéssel ismételten ráirányítva a figyelmet az emberi tényező fontosságára a környezet alakításában.

 

A helyi közösség bevonásával a fenntarthatóságért

A mostani erdőfelújítási projektben a Gothard Jenő Általános Iskola 50 diákja is részt vett. A diákok Varga László erdészeti oktató szakértő előadása után, az erdészeti szakemberek iránymutatása szerint, a meghívott vendégekkel és a FALCO Zrt. munkatársaival együtt ültettek fákat a Szombathelyi Erdészeti Zrt. kezelésében lévő erdőterületen. A faültetés helyszíne, a Szent Márton emlékhely különleges jelentőséggel bír, hiszen az emléktáblát a Kronospan Alapítvány és a FALCO Zrt. támogatásával újították fel az Erdészeti Zrt. szakemberei.

Az ültetést megelőzően és az ünnepélyes átadón Németh Ákos, Szombathely Megyei Jogú Város a fenntartható fejlődésért és a klímapolitikáért felelős tanácsnoka, valamint az Erdészeti Zrt. és a FALCO Zrt. vezetői mondtak köszöntőt.

„Mi vagyunk az első generáció, akik a saját bőrükön érzik a klímaváltozás negatív hatásait, és mi vagyunk az utolsó generáció, akik még tehetnek ellene. Az a rossz hír, hogy ezt Barack Obama mondta 2014-ben, és hát az idő az egyre jobban szorít minket. Engedjétek meg, hogy a mai találkozónkat egy egyszerű, mégis szimbolikus képpel kezdjem. Gondoljunk a faültetésre úgy, mint egy védőháló szövésére. Egy olyan védőhálóéra, amely megvéd minket a klímaváltozás negatív hatásaitól. Minden fa, amit ma elültetünk, az egy-egy szál ebben a hálóban. Egy olyan szál, amihez mindannyian hozzájárultunk, hogy megerősítsük a közösségünket” – kezdte Németh Ákos.

Emlékeztetett: Szombathely városa évekkel ezelőtt elkezdte szőni a maga kis védőhálóját, de viszonylag hamar felismerték, hogy önállóan, egyedül nem tudnak tartós eredményt elérni, hanem sok partnerre van szükség ahhoz, hogy minél sűrűbbre fonjuk ezt a hálót. Próbálnak minél több résztvevőt bevonni a munkába azért, hogy együtt elérjük a közös célt: hogy 2050-re klímasemleges legyen Szombathely.

„A mondás szerint aki fát ültet, az bízik a jövőben. Ezekkel a facsemetékkel mi is hitet teszünk egy fenntartható, élhetőbb jövő mellett. Együtt építjük ezt a védőhálót, amely remélhetőleg megvédi közösségünket és utódainkat ezektől a negatív hatásoktól, és éppen ezért köszönet illeti a FALCO Zrt.-t és mindazokat, akik hozzájárulnak egy-egy ilyen közös küldetéshez. Bízom benne, hogy közös erővel, szálról szálra egy olyan erős hálót tudunk szőni, aminek hála egy élhetőbb, zöldebb és fenntarthatóbb Szombathelyt hagyunk az utánunk következő generációknak” – mondta.

Ferenczi Tamás erdészeti igazgató elmondta: a Szombathelyi Erdészeti Zrt. Vas megye erdeinek a felét kezeli, ez körülbelül 42 ezer hektár. Vas megye a közepesen erdősült megyék közé tartozik az országban a maga 24 százalékával, de folyamatosan növekszik. A legerdősebb Nógrád megye közel 40 százalékkal, a legkevésbé erdősült pedig Békés megye 5 százalékkal.

Most egy 450 hektáros erdőtömböt gyarapítanak a projektnek hála, ami Szombathely szélén található és több néven is ismert, például püspökerdőként és Szent Márton-erdőként is említik, ugyanis a monda szerint ez az erdő volt az egyik első megállója, amikor a családjával Róma felé ment. Emlékeztetett: Szent Márton 80 évet élt, 397. november 8-án halt meg, így nemcsak az ültetés helyszíne, hanem időpontja is különleges, hiszen mindössze két nappal az évforduló előtt gyűltek össze a nemes cél érdekében. Beszélt az erdőgazdálkodásról, a legfontosabb feladatokról és a fakitermelésről, mint ősi tevékenységről.

„Magyarországon Mária Terézia óta minden erdőt fel kell újítani, tehát ha kivágtuk, akkor újat kell ültetni helyette. Ezt hívjuk erdőfelújításnak. Ha pedig az erdőt új helyre építjük, azt erdőtelepítésnek hívjuk. Trianonkor Magyarország elvesztette területeinek kétharmadát, ez az erdők 80 százalékát jelentette, így a maradék ország erdősültsége 10 százalék volt. A 80-as évek közepén, amikor én erdőmérnök lettem, ez 18 százalékra emelkedett, ma 21 százaléknál tartunk. És a hosszú távú program az, hogy Magyarország területe 27 százaléka legyen erdőség. A fa ugyanis nagyon nagy kincs számunkra. Az a fa, amelyik asztalként, székként, szekrényként megjelenik, tovább tárolja a széndioxidot, tehát ha a fát felhasználjuk, akkor segíteni fog nekünk a szimbiózisban, ha vigyázunk rá, még több száz éven keresztül is” – hangsúlyozta, hozzátéve, ezért is fontos a FALCO Kft. tevékenysége. Kiemelte: vigyázni kell az erdőre, ne szemeteljünk, kiránduljunk, ültessünk fákat és használjuk azokat a termékeket, amik fából készülnek.

Tóth Dávid, a FALCO Zrt. fabeszerzési vezetője arról beszélt, az üzleti tervük része is ez a projekt, tehát nem csak termelnek és eladnak, hanem mostantól fát is ültetnek, és ez minden évben meg fog történni. A Kronospannál 1 millió darab csemete elültetése a cél évente, Magyarországra vonatkozóan pedig 30 ezer per év a célkitűzés, de kiemelte, az eddigi tapasztalatok szerint ezt legalább 10 százalékkal túl tudják teljesíteni.

 

A GROW program eredményei

A 2023-as év végéig közel hárommillió új fa került elültetésre a GROW program keretében, amelyben már a magyarországi fafajok is jelentős szerepet kaptak. Tavaly novemberben a FALCO Zrt. Pankaszon saját területén 25 000 darab csemetét ültetett el 350 szombathelyi öko iskolás részvételével, majd a Mohácson a Kronospan helyi gyára környezetében további 6100 darab növény került a földbe ugyancsak a helyi általános iskolás diákok bevonásával.

 

A fenntarthatóság és az oktatás összefonódása

Az erdőfelújítási programok rendkívül fontosak a klímaváltozás hatásainak mérséklésében, a biológiai sokféleség megőrzésében és a környezeti fenntarthatóságban. A faültetési program célja így nemcsak az erdőfelújítás, hanem a fiatalok környezettudatosságának erősítése is. A diákok a faültetés mellett a program során zárásként még egy rövid sétát is tehettek az erdőben, ahol az erdészeti szakemberek mutatták be a helyi ökoszisztémát.

A Kronospan Alapítvány, a FALCO Zrt. és a Szombathelyi Erdészeti Zrt. elkötelezettek a fenntartható jövőért. Az erdőfelújítási programok révén hozzájárulnak a biodiverzitás megőrzéséhez, az éghajlatváltozás elleni küzdelemhez, valamint a helyi közösségek életminőségének javításához.

Az alapítvány felhívása továbbra is egyszerű:

„Ültessük el együtt a közös jövőt, és tegyünk együtt a bolygónkért!”

CzB

Fotó: Nagy Jácint

Savaria Fórum 33. évfolyam 39. szám - 2024.11.08.
Savaria Fórum 33. évfolyam 39. szám - 2024.11.08.
tematikus oldalak