
Februárban ketten vesztették életüket lakástűzben
A katasztrófavédők írják: "Az idei lakástüzekben 2 ember vesztette az életét 2024. év hasonló időszakában 1-en, 2-en pedig megsérültek, ugyanannyian, mint tavaly ilyenkor.
Az év első három hónapjában keletkezett lakástüzek eloltásához összesen több mint 6 órára és 102 tűzoltójárműre volt szükség. Összesen 684 négyzetméternyi épített terület égett le, 4 otthon vált tűz miatt lakhatatlanná, emiatt 13 embernek kellett átmenetileg elköltöznie.
Az 50 tűzzel érintett épület közül egyikben sem volt füstérzékelő, holott a készülék életet és anyagi javakat menthet meg azzal, hogy a tüzet már annak keletkezésekor hangos sípolással jelzi. Minél hamarabb észleljük a tüzet, annál nagyobb eséllyel lehet azt eloltani, vagy kimenekülni az ingatlanból és értesíteni a tűzoltókat. A legtöbb tűz a kéményből indult. A tüzek közül 6 a konyhában, 4 a tárolóhelyiségben, 3 pedig a hálószobában keletkezett. A tüzek jellemzően nyílt láng használata, elektromos problémára, a fűtési rendszer hibájára vezethetők vissza.
Februárban két halálos kimenetelű tűzeset történt a vármegyében. Február 3-án Kisunyomban, míg február 16-án Sárváron követelt áldozatot lakástűz.
A legtöbb tűzoltó beavatkozását igénylő egy február 22-i, rábagyarmati tűz volt. Családi ház és annak melléképülete égtek teljes terjedelmében a Teleki úton. A tűz a szomszéd családi ház tetőszerkezetére és annak melléképületére is átterjedt, amiben egy személyautót tároltak. A helyszínre 8 járművel közel 30 tűzoltó vonult, a munkálatok több mint 2 órán át tartottak.
A legtöbben egy március 19-i celldömölki tűzben sérültek meg. Családi ház egyik helyiségében keletkezett tűz tegnap délután Celldömölkön, a Barátság utcában. A hatvan négyzetméteres házban hatan élnek életvitelszerűen, a tűz keletkezésekor négyen tartózkodtak az ingatlanban. A tűzoltók először a házban tartózkodó embereket mentették, hőkamerával átvizsgálták az ingatlant és felkutatták a bent rekedt, mozgásukban korlátozott lakókat. A tűzoltók vízsugarakkal megakadályozták, hogy a lángok a tetőszerkezetre és a melléképületre is átterjedjenek, majd eloltották a tüzet.
A Vas Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság 4 esetben indított tűzvizsgálati eljárást a tűz pontos keletkezési helyének, idejének és okának feltárása érdekében, egyik esetben sem merült fel a szándékos tűzokozás gyanúja. 3 épületnél gázpalackok nehezítette az oltást.
A lakástüzek megelőzése érdekében tanácsos a konyha, a hálószoba vagy a nappali mennyezetére füstérzékelőt szerelni. Már olyan füstérzékelők is beszerezhetőek, amelyek füst esetén nemcsak hangosan sípolnak, hanem figyelmeztető jelzést is küldenek a mobiltelefonunkra. Ez praktikus megoldás lehet idős, egyedül élő hozzátartozóink védelmére.
Az első negyedévben 12 alkalommal riasztották szén-monoxid miatt a tűzoltókat, tavaly ezen időszakban ez a szám 31 volt. 2 ember szenvedett valamilyen mértékű szén-monoxid-mérgezést, tavaly 1 ember. Ezen esetek során nem halt meg senki, míg tavaly egy ember vesztette életét szén-monoxid miatt ebben az időszakban. Akkor keletkezik szén-monoxid, ha zárt térben nyílt lánggal működő berendezést használnak, és nem megfelelő a levegő-utánpótlás. Az ilyen helyiségekben állandó és automatikus szellőzésre van szükség, az ablakokba légbevezetőt kell szerelni, nem elegendő időnként szellőztetni. Érdemes minden nyílt lánggal működő fűtő-, főző-, vízmelegítő eszköz közelébe szén-monoxid-érzékelőt helyezni. "

A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.