Fedelet és gondozást biztosítanának a rászorulóknak az új központban
Szombathelyen az országos átlagot meghaladó az időskorúak aránya a népességen belül; év elején 22 ezer hatvan év feletti lakos szerepelt a nyilvántartásban. Egyre magasabb a demenciával küzdők száma is. A városban a tartós bentlakásra lehetőséget adó férőhelyek száma 82, de a várakozók száma meghaladja a kétszázat.
A Pozsony utcai Időskorúak Gondozóházában 17 férőhelyen átmeneti elhelyezést biztosítanak állandó felügyelettel, étkezéssel, orvosi ellátással, szabadidős programokkal, ám itt is nyolcvan a jelentkezők száma.
Kulcsár Lászlóné, a Pálos Károly központ intézményvezetője elmondta, zömében nagyon rossz egészségi állapotú idősek kerülnek be ebbe az intézménybe, akik már nem tudnak hazamenni, mert vagy egyedül élnek, és nincs, aki gondoskodjon róluk, vagy a családtagok a munkahelyi elfoglaltságuk miatt nem tudnak gondoskodni az elesett, beteg szülőről, nagyszülőről.
Itt kevés a hely, nem megfelelőek a tárgyi feltételek, ráadásul a szociális törvény módosítása miatt 2022 végén meg is szűnik ez az ellátási forma.
A Kolozsvár utcai Hajléktalanok Otthonában tartós ápolásra szoruló idős fedél nélkülieket gondoznak, ezekre a férőhelyekre is van várólista, ráadásul az épület műszaki állapota jelentősen leromlott. A legutóbbi ülésen a képviselő-testület elé került az előterjesztés, miszerint a Pozsony utcai intézmény bentlakásos és nappali központtá bővítése és korszerűsítése javíthatna a helyzeten, ráadásul megduplázná a demensellátás férőhelyeit is. Ide, egy külön részlegbe kerülhetnének a tartós ellátásra szoruló idős hajléktalanok is, a beruházás költségeinek egy részét a Kolozsvár utcai épület eladásából fedezné a város.
Putz Attila önkormányzati képviselő hozzátette, hogy szeretnénk a létszámot megnövelni úgy, hogy itt egy olyan szociális központot hoznak létre, hogy hetven százalék idősek otthona legyen, és harminc százalékban legyen férőhely a hajléktalanotthon lakóinak.
A tervezetet a következő hónapokban pontosítják, az új szociális központ kialakításáról márciusban tárgyalnak újra a képviselők. Addig a környéken élőkkel többször is egyeztetnek majd, hogy megnyugtassák a lakosságot: az intézményben elhelyezett, zömében fekvőbeteg vagy gondnokság alatt álló hajléktalanok nem jelentenek veszélyt a környezetükre.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.