Vannak helyzetek, amikor minden másodperc számít
A Segítés városa program során Szombathelyen már több tízezren sajátíthatták el az újraélesztés helyes technikáját. Erre otthon, kisgyermek mellett is szükség lehet, de vészhelyzetben a mentőt is ki kell hívni.
Köcse Tamás, az Országos Mentőszolgálat megyei vezető mentőtisztje kiemelte, hogy a szülők legtöbbször sérülés, illetve valamilyen idegen testtől, esetleg hányadéktól, visszabukott tápláléktól való fuldoklás miatt hívják a mentőket. Ezen kívül még egy jelentős kórok van: a gyermekkori, kisgyermekkori lázas görcsroham.
A gyermekintézményekben ritkábban van szükség a mentők segítségére. Tavaly nyáron 17 önkormányzati óvoda dolgozói vettek részt elsősegély- és újraélesztés képzésben. Az Aréna Óvodában azóta ezt beépítették az éves programjukba – tudtuk meg Bőczénné Katalin óvodavezetőtől. Hozzáfűzte, hogy olyan információkat, megoldásokat, gyakorlati útmutatást kaptak az óvoda dolgozói, melyekkel tudnak lépni, ha bármi történik. Ha valaki például lenyel egy játékot vagy félrecsúszik az étel, nem állhatnak tehetetlenül, azonnal tudniuk kell, hogy mi a teendőjük, mit kell csinálni.
Hasonló képzésekben a bölcsődei kisgyermeknevelők is rendszeresen részt vesznek. Ez a szülők számára is megnyugtató. Tebeli György szülő testnevelőtanárként dolgozik, ő is részt vesz ilyen képzésen minden évben. Úgy gondolja, hogy annak, aki gyerekekkel foglalkozik, ez elengedhetetlen.
Szerencsére egyre több a tudatos szülő, aki igényli a hasznos ismeretek elsajátítását. Nekik indított először gyermekelsősegély-tanfolyamot a Szombathelyi Egészségfejlesztési Iroda 2019-ben. Szákovics Varga Ildikó irodavezető elárulta, óriási igény van a képzésre, mi sem jelzi ezt jobban, minthogy néhány óra alatt betelt a létszám. Ez egy hiányterület volt, jöttek a képzésre várandósok, első kisbabájukat várók, babával otthon lévők, nagyszülők, apukák, anyukák. Az ingyenes képzésre legközelebb februárban lehet jelentkezni.
Borítókép: Országos Mentőszolgálat
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.