Felavatták Károlyi Antal egykori főépítész emléktábláját
Károlyi Antal Ybl-díjas építész, Szombathely egykori főépítésze, a Március 15. téri épületegyüttes tervezője volt. Rá emlékezve készíttetett családja emléktáblát, amelyet a Művelődési és Sportház falán helyeztek el múlt pénteken. A helyszín nem véletlen: az épület 1963 óta tölt be meghatározó szerepet Szombathely és Vas megye életében, tervezésével Károlyi Antalt bízták meg.
A Sportházat Károlyi Antal egy olyan többfunkciós épületnek tervezte, amely koncertek és sportrendezvények lebonyolítására egyaránt alkalmas. Ez a koncepció szokatlannak számított abban az időben. Az eltelt évtizedek bizonyították, hogy a létesítmény kiválóan szolgálja a városi és megyei programokat. 2015-ben újították fel, ám eredeti arcát javarészt megőrizte.
Az ünnepségen Prikazovits Ferenc Vörösmarty Szózatát szavalta el: a versválasztás sem volt véletlen. A Károlyi Máriának, a volt főépítész lányának emlékező gondolataiból – melyek Nemes Judit tolmácsolásában hangzottak el – megtudhattuk, hogy Vörösmarty verse különösen fontos jelentéssel bírt Károlyi számára. Lánya sorai egy 1951-es tanévzárót elevenítettek fel, amire, apja kívánságának megfelelően, megtanulta és elszavalta a Szózatot. A világháborút követő diktatúra éveiben sokan hagyták el az országot, Károlyi úgy döntött, hogy marad, "s a Szózat szép szavait az én gyermeki előadásomban hallva erősítette meg az itt élni és meghalni kívánó szándékát." – zárult az emlékezés.
Az ünnepségen köszöntőt mondott Feiszt György levéltáros. Szombathely múltjának megismertetését különösen fontos ügynek érzi, kezdte beszédét, ezért megtiszteltetés, hogy egy jelentős életművű személyiség emléktáblájánál mondhat beszédet. Károlyi Antal Szombathely város 20. századi arculatát napjainkig maradandóan meghatározó személyiség. Feiszt felidézte az építész főbb munkáit, hogy csak a szombathelyieket említsük: 1949-ben Szombathelyen a második világháborús bombatámadás romjainak eltakarítása után, a város történelmi szerkezetének megtartását szem előtt tartva ő tervezte a Savaria tér épületeit. 1954-től ő irányította Szombathely városrekonstrukcióját. A Nyitra utcai Általános Iskola (1955), Művelődési és Sportház (1963), a Szakorvosi Rendelőintézet (1964), a megyei pártszékház, a hangversenyteremhez illesztett zeneiskola (1975) fűződnek a nevéhez.
A beszéd után az egykori főépítész fia, Károlyi István és dr. László Győző alpolgármester leplezték le az emléktáblát, mely innentől fogva – a Károlyi Antalról elnevezett utcával együtt – méltó emléket állít Szombathely egykori főépítészének.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.