Félidős eligazítás: választókerületi elnökökkel konzultál Orbán Viktor
Azt írták, hogy a kormányzati ciklus felénél járva Orbán Viktor értékelő megbeszéléseket folytat a pártszövetség valamennyi választókerületi elnökével. A jövő héten kezdődő találkozókon szóba kerülnek az eddig elért eredmények és a következő időszak kormányzati feladatai is - olvasható a közleményben.
Az önkormányzati választás után a Fideszen belül felerősödtek a krtikus hangok, a 10 megyei jogú város és több budapesti kerültet elvesztését követően többen felvetették, hogy a pártnak változtatnia kell a stílusán és a kommunikációján, különben a 2022-es országgyűlési voksoláson bajba kerülhet.
Szombathelyen tavaly októberben az ellenzéki összefogás polgármesterjelöltje, dr. Nemény András győzött, és a képviselőtestületben többséghez jutott az Éljen Szombathely! választási szövetség. Hogy lesznek-e következményei a választási vereségnek a vasi megyeszékhelyen, arról egymásnak ellentmondó információk vannak. Szombathely az 1. számú országgyűlési kerülethez tartozik, ennek elnöke dr. Hende Csaba: A hírek szerint őhozzá köthető az önkormányzati választás kampánya is - az időnként kifejezetten agresszív, orosz mintára noname oldalakra is kiszervezett, személyeskedő hangvételű, karaktergyilkos kommunikáció nem igazán segítette dr. Balázsy Péter, a Fidesz által támogatott polgármesterjelölt győzelmét. Balázsy porgramismertetője például nem az elképzelések és az kitűzött célok miatt került be az országos sajtóba, hanem azért, mert Hende Csaba valamiért fontos műsorelemnek tartotta, hogy Neményről a választási nagygyűlés közönségével mondatta ki, hogy hazaáruló.
A kérdés az, hogy a szombathelyi vereség mennyire ingatta meg Hende Csaba pozícióját a Fideszen belül. (Balázsy egyébként több szavazatot kapott, mint bármelyik szombathelyi polgármester a korábbi választásokon - azonban ellenfele, Nemény András még ezt is felülmúlta csaknem négyszáz szavazattal és így győzött az ellenzék.) Az eddigi információk szerint két forgatókönyv látszik kibontakozni: az egyik, hogy Hende Csaba, aki Országgyűlés törvényalkotásért felelős alelnöke el tudja hárítani magától a felelősséget és szétteríti az alsóbb szinteken - ilyent láttunk már a politikában. A másik változat izgalmasabb, nevezetesen, hogy Hendében megrendült a pártvezetés bizalma - ez egyébként már több ügy kapcsán felvetődött, de a politikus eddig kimanőverezte magát a szombathelyi Fidesz kínos dolgaiból.
Az viszont biztos, hogy a konzultáció nyilvánvalóan arról is szól, hogy kikkel vág neki a Fidesz a 2022-es választásoknak. Hogy az önkormányzati választás mit is jelentett, azt maga Orbán Viktor miniszterelnök világította meg az évnyitó sajtótájékoztatóján - ami pedig ott elhangzott, az jóval árnyaltabb volt, mint a propagandagépezet sulykolt üzenet, mely szerint a Fidesz elsöprő győzelmet aratott. Orbán ugyanis saját felelősségéről beszélt
és egyebek mellett az alábbiakat mondta,
- Én vagyok a párt elnöke. Minden egyes elvesztett városért nekem is van felelősségem. Vagy azért, mert nem működtem közre abban, hogy jobb jelöltet találjunk, vagy azért nem tudtam a kampányba elegendő energiát beletenni. Vagy pedig nem tudtam közreműködni a győzelmet hozó választási stratégia kidolgozásában. A párt elnöke generális felelősséget visel minden egyes sikerért és kudarcért. egyetlen dolgot tudok felhozni a mentségemre: több helyen nyertünk, mint veszítettünk. Ha nem így lenne, valószínűleg nem is tudtam volna megtartani a pártelnöki tisztséget. Sőt, az önkormányzati választásnak kormányzati szempontból is volt jelentősége, és ennek tudatában voltam. Volt izgulnivalóm, hogy megkapjuk-e azt a támogatást a választáson, hogy most két évig folytassuk-e a munkát. Ezt én megkaptam. Ez csökkenti azt a felelősséget, amit az elveszített helyekért magam is viselek.
Borítókép: Orbán Viktor miniszterelnök évindító nemzetközi sajtótájékoztatóján a Karmelita kolostorban 2020. január 9-én. MTI/Szigetváry Zsolt
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.