Folyamatosan figyelni kell az otthon ápolt koronavírusos beteg állapotát
Hollósi Szabolcs 3 hete dolgozik újra, de azt mondja, ereje még mindig nem a régi. Október elején betegedett meg, szinte egyik pillanatról a másikra.
„Budapestről jöttem haza egy tárgyalásról, és már nagyon rosszul voltam és nem nagyon szoktam beteg lenni, influenzás, lázas, úgyhogy éreztem, hogy valami különleges dolog van készülőben, és mire hazaértem, estére, 39 fokos lázam volt” – mondta el a férfi az SZTV érdeklődésére.
7 napig tartott nála a magas láz, ami erős fejfájással és köhögéssel párosult. A Covid-teszt igazolta, hogy koronavírus-fertőzött. Az orvosok arra figyelmeztetnek, hogy az enyhe tünetek akár pár óra alatt igen súlyossá válhatnak, ezért légszomj, hirtelen gyengeség és 39 fok fölé ugró láz esetén mentőt kell hívni. Németh József, a 40 fok közeli lázzal küzdött napokon át, azt mondja, úgy érezte, megsül benne minden.
Németh József, a Bolyai János Gimnázium tanára így fogalmazott: „Október 2-án délután kiütött, szó szerint, és ha a párom nincs mellettem, akkor most nem beszélgetünk. Tehát olyan lázgörcsöt kaptam, hogy el is ájultam. Úgyhogy nagyon borzasztó volt. Utána 11 napos láz, étvágytalanság, rengeteg gyógyszer, aztán a gyomrom tönkrement, aztán voltam 3 napot kórházban is oxigénhiány miatt, és gyakorlatilag azóta még mindig érzem az utóhatását.”
A tüdőgyulladásra is jellemző tünetek mellett a vér oxigénszintje és a légzésszám is jelzi, ha kórházi kezelésre van szükség. Dr. Prugberger László háziorvos kiemelte, nagyon jó prognosztikai mutató a légzésszám. Tehát a percenkénti légzésszámot kell figyelni, ha ez meghaladja a 15-16/percet, akkor mindenképpen szükséges a kórházi kezelés.
Azoknak, akik otthon vészelik át a betegséget, a tabletta vagy italpor formájában, vény nélkül is kapható nem-szteroid gyulladáscsökkentőket ajánlják. Fontos a bőséges folyadékfogyasztás és az immunerősítés. A háziorvos hozzátette, kutatások történtek, hogy a C-vitamin napi 1000-2000 grammos szedése, a D vitamin legalább napi 2000 nemzetközi egység szedése segíti az immunrendszert ennek a vírusnak az átvészelésében, tehát azt mindenképpen javasolja.
Ha a családban fertőzöttet ápolnak, minimálisra kell csökkenteni a kontaktust, és a beteget lehetőleg külön szobában kell elhelyezni. Ügyelni kell a gyakori kézmosásra és fertőtlenítésre, az evőeszközök elkülönítésére, és arra is, hogy a családtagok otthon is viseljék a maszkot.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.