Egy friss magyar kutatás szerint a 60 évesek negyedénél, a 80 évesek felénél nem termel antitestet a Sinopharm
Mint írják, Ferenci Tamás biostatisztikus és Sarkadi Balázs biokémikus kutatásában 450 embert vizsgáltak legalább két héttel a második dózis beadása után. Az eredményeket hétfőn tették közzé.
Összegyűjtötték a legfontosabb tanulságokat:
• az 50 év alatti tesztalanyok 90 százalékánál termelődött antitest a kínai vakcina után,
• 60 év körül 25 százalék a valószínűsége, hogy a szervezetünk egyáltalán nem termel antitestet,
• a 80 éveseknél ez már 50 százalék,
• a 60 éveseknél 60-75 százalék a valószínűsége, hogy csak kis mennyiségű antitest termelődik,
• az idősebbeknél ez még nagyobb.
A kutatás szerint az antitestszint nem függ az alany nemétől, ahogy attól sem, hogy mennyi idő telt el a második adag beadása után. A vizsgálat során olyan típusú tesztet használtak, amivel az mRNS-vakcinák működését ellenőrizték a klinikai kutatások első és második fázisában - emelték ki.
A Sinopharmot világszerte több mint 50 országban használják, köztük Magyarországon. Az itthoni engedélyezés pillanatában nem ismertük a klinikai tesztek harmadik fázisának részletes eredményeit, de a gyógyszerhatóság által nyilvánosságra hozott dokumentumból világos volt, hogy a gyártó szinte kizárólag 60 év alatt vizsgálta a vakcina hatékonyságát. A kormány mégis engedélyezte az idősek Sinopharmmal való oltását. Több mint félmillió 60 évnél idősebb ember kapta ezt a vakcinát. Ferenci és Sarkadi tanulmánya szerint a nemzetközi irodalomban egyre több bizonyíték van arra, hogy az antitestszintből nagy biztonsággal következtethetünk a tünetes megbetegedéssel szembeni védettségünkre - fogalmaznak.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.