Gázágyúk miatt panaszkodnak a lakók
„Nagyon zavaró ez a hajnali durrogtatás.” „Megkeseríti kisgyerekek, kutyák, cicák életét. Átestek a ló túloldalára vele. Közel, folyamatosan és durván hangosan nyomatják. Nem hinném, hogy csak minket zavar! A játszótéren szaladgáló gyerekek is folyamatosan riadoztak tőle.” „Hétvégén pihenhetnének a gázágyúk.” – ehhez hasonló bosszús bejegyzések olvashatók a déli városrészen élők Facebook-csoportjában. Valahol a 87-es főút mellett, egy napraforgótábla közelébe helyezte ki a vadásztársaság egy gazda kérésére a vadriasztó gázágyúkat, amelyek megzavarják a Bogáton, Szentkirályon, Gyöngyöshermánban lakók nyugalmát. Utánajártunk, pontosan hogyan is működnek, és mi célt szolgálnak ezek a berendezések.
Legális, és bejelenteni sem kell
A mezőgazdasági vadkárok megelőzése a jogszabály szerint a föld használójának és a vadászatra jogosultnak is közös érdeke és kötelessége. Egy általunk megkérdezett vadászati szakértő szerint korábban karbidágyúkat használtak hasonló célból, ezt váltotta fel a vadriasztó gázágyú, ami egy gázpalackról működtethető, automata időzítővel ellátott eszköz. Begyújtja a kiáramló gázt, és a hangos durranás megijeszti, távol tartja a vaddisznókat, őzeket, szarvasokat az értékes szántóföldi kultúráktól. A gázágyú más-más időpontokban szólal meg, épp azért, hogy a vad ne szokjon hozzá, továbbá mellette vadászat is folyik, így a durranó hangot az állat összekapcsolja a veszéllyel. Telepítéséhez nem kell engedély, aki használja, nem sért jogszabályt. Gazdálkodók és vadásztársaságok is alkalmazhatják, főleg a nagy értékű növények védelmében. Mint tudjuk, az aszály jelentősen megtizedelte a termést, és azt a kevés kukoricát, napraforgót, ami most megterem, különösen óvni kell. A szakértő azt is elmondta, hogy a gázágyúk időszakosan működnek, most, hogy a vegetációs időszak végén járunk, és a kukoricát hamarosan learatják, már csak 2-3 hetet kell a lakóknak kibírniuk.
Olcsó muszáj-megoldás
A problémát a körzet képviselőjének is jelezték a lakók. Tóth Kálmán kérdésünkre elmondta, valóban nagyon zavaró a durrogás, főleg jó időben, amikor nyitott ablaknál lehet aludni. És az is tény, hogy kiszámíthatatlan időpontokban szólalnak meg a gázágyúk, sokszor éjszaka és hajnalban. A kukoricát a vaddisznóktól, a napraforgót pedig a galamboktól védik ily módon a gazdák.
– Lehetne birtokvédelmi eljárást kezdeményezni, de valószínű, hogy más önkormányzat területéről jön a hang, ha olyanok a szélviszonyok, nagyon közelinek hallatszik. A kutyák idegesek tőle, és a gyerekeket is zavarja. A témával kapcsolatban kérdést intézek a jegyzőhöz a szeptemberi közgyűlésen, hogy mi lehet erre a megoldás – ígérte Tóth Kálmán.
– A vadriasztó gázágyúkat senki sem jókedvéből használja – szögezi le Marlovics Norbert gazdálkodó. – A vadlészám rendkívül felszaporodott, amit az utóbbi években sikerült valamennyire kordában tartani, de vannak területek a város környékén, ahol még mindig nagyon sok az őz, a szarvas és a vaddisznó, amelyek komoly károkat okoznak a termésben. Nekünk, gazdálkodóknak rengeteg pénzünkbe kerül egy hektár földterület megművelése most, hogy a műtrágya ára hétszeresére nőtt, és a nagy gépekhez használt üzemanyag is jócskán megdrágult. Meg kell védenünk a termést, mert a vad egyre nagyobb értéket pusztít el. A földeket kerítéssel, vadriasztóval körbevenni nagyon sokba kerül, így a végső megoldás, hogy a fegyver hangját utánzó gázágyút használnak a gazdák. Bevett módszer, sokan alkalmazzák. Tapasztaljuk, hogy a vadak egy inkább szocializálódnak, bemerészkednek a városokba, egyáltalán nem félnek. Ez a technika hatásos, ha mellette vadászat is folyik.
Megkérdeztük a Nemzeti Agrárkamara Vas megyei elnökét is a problémáról. Pusztavámi Márton elmondta, hogy a lakott területek közelében általában nem gázágyút, hanem más módszert, ultrahangos vadriasztót alkalmaznak a gazdák, az sem sokkal drágább. Ezek a technikák azért népszerűek, mert olcsóbbak, mint kerítést építeni. Mivel a vad általában az esti órákban mozog, a gázágyúk is este lépnek működésbe. Az illetékes vadásztársaságoknak minden esetben tudniuk kell, ha ilyen berendezések működnek a területükön.
kzs
Fotó: Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.