Hagyományos farsangi bál Vaskeresztesen
– A falu lakosságának nagy része feladatának tartja a hagyományok méltó tisztelését, fenntartását, továbbörökítését, valamint kultúrájuk jellegzetességeinek megismerését. A farsangolás hagyományát a település lakossága még ma is változatlanul gyakorolja, egyediségét a mai napig megőrzik, ami az itt élő embereket közelebb hozza egymáshoz – fogalmazott Zax Ramóna, a település kulturális referense, majd hozzátette: Vaskeresztes egyik legnagyobb ünnepe a farsangi kétnapos rendezvényhez köthető, amelyet minden évben a Vaskeresztesi Független Önkéntes Tűzoltó Egyesület rendez meg. A magyarországi németeknél is a hamvazószerdát megelőző utolsó három nap jelentette, farsang vasárnapjától húshagyókeddig.
– Farsang vasárnapján az elmúlt években már az Alpesi Fogadó és Borház adott helyet és ad helyet ma is a farsangi bálnak, melyet a korábbi években a Vaskeresztesi Hagyományőrzők nyitottak meg vidám, humoros műsorukkal és táncaikkal. Ezt követően kezdetét vette a hajnalig tartó mulatozás. Több évtizedes tradíciót követve farsang hétfő reggelén – a hajnalig tartó bált követően – a helyi legények zenekarral, énekelve, farsangi jelmezbe öltözve útra keltek a falu utcáin. Az asszonyok kora hajnalban már sütötték a fánkot (Kropfn). Házról- házra járva tojást gyűjtöttek, valamint farsangi fánkot húzva nyársukra a ház népét megtáncoltatták. A házigazdák aprósüteménnyel, borral kínálták meg a maskarásokat. A legények szájhagyomány útján fennmaradt helyi énekeket, dalokat énekeltek. A farsangi menet késő délután érkezett vissza az Alpesi Fogadó és Borházba, ahol megkezdődött a Vaskeresztesi Szivárvány Óvoda farsangi mulatsága. A szülők az óvodapedagógus vezetésével pár éve már műsorral lepték meg a vendégeket, majd a gyermekek jelmezükkel felvonulva mutatkoztak be a vigadó közönségnek. A műsorokat tombolahúzás követte, majd a szülők által sütött sütemények árusítása következett. A tombola és a sütemények árusításából befolyt összegből sikerült minden évben megszervezni az óvodás gyermekek közös családi kirándulását. A tombola-felajánlások a szülőktől és az óvodától érkeztek, a legértékesebb főnyereményt pedig a MAM Hungária Kft. ajánlotta fel.
Zax Ramóna arról is mesélt, hogy a falukörmenet során összegyűjtött tojásoknak is fontos szerepe van. A keresztény böjti időszakot a falu népe szigorúan tartja. Hamvazószerdán – az első húsmentes napon – a körmeneten összegyűjtött tojást a közösségi házban megsütötték, majd a lakosság együtt elfogyasztotta.
– Az idei évben a vírushelyzet miatt a helyi szervezetek és a falu elöljárói úgy döntöttek, hogy egynapos farsangi bál keretében tartják meg a rendezvényt, ezúttal a Vaskeresztes Község Önkormányzatának szervezésében. Az Alpesi Fogadó és Borházban az óvodások farsangja február 19-én, a jövő szombaton 16.00-kor kezdődik a megszokott módon, majd 20.00-tól a farsangi bál veszi kezdetét, ahova minden évben nagy szeretettel várjuk a környező településről érkező vendégeket. Az idei évben a talpalávalót Czene Zoltán biztosítja. Az étterem csapata szűkített farsangi menüvel várja a résztvevőket – zárta szavait a kulturális referens.
Krilov István
Fotó.: Vaskeresztesi Független Önkéntes Tűzoltó Egyesület Facebook-oldal
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.