km/óra
  2024.12.26., csütörtök  •  István napja
Hajléktalansors – Krízisidőszak az utcán

Hajléktalansors – Krízisidőszak az utcán

November elsejével elkezdődött a krízisidőszak a hajléktalanellátásban. Ahogy egyre hidegebbre fordul az idő, a FÉHE minden fedél nélküli, rászoruló embert igyekszik bevonni az ellátórendszerbe, próbálják rávenni őket, hogy jöjjenek be az utcáról, és vegyék igénybe a nappali melegedő, illetve az éjjeli menedékhely szolgáltatásait. Nyilvános sajtóbejárást tartottak az elmúlt héten, a város több pontját is felkeresték, ahol hajléktalanok rendszeresen meghúzzák magukat.

 

 Zanati u. 1. szám alatti hajléktalanszálló parkolójában gyülekeztek a sajtóbejárás résztvevői. Arról beszéltek, hogy Szombathely szociális ellátórendszere a hajléktalanokról is gondoskodik, az év minden napján 0-24 órában várják a rászorulókat a nappali melegedőn és az éjjeli menedékhelyen. Egyre hidegebb van, a napokban már enyhén fagyott is, ilyenkor az a legfontosabb, hogy behívják a hajléktalanokat.


– Semmiféle egészségügyi állapot nem elvárás. Alkoholos befolyásoltság és szerhasználat esetén is várjuk az ügyfeleket. Krízisintervenciós ellátásról van szó, tehát aki úgy érzi, egészségügyi ellátásra, ruhára, tisztálkodási, ételmelegítési lehetőségre, élelmiszerre van szüksége, rendelkezésükre állunk – mondta el Németh Klára, a FÉHE Nonprofit Kft. ügyvezetője. Dr. László Győző hangsúlyozta, büszke a szombathelyi szociális ellátórendszerre, amelyben elhivatott, jó szakemberek dolgoznak. Az idei tél különösen nehéz lesz, fontos, hogy odafigyeljünk egymásra, és ne menjünk el a rászorulók mellett.


– Mindenkit arra kérünk, hogy figyeljenek egymásra. Ha nehéz helyzetű embert látnak, olyan sorsot tapasztalnak, jelezzék intézményrendszerünk bármelyikében vagy a zöldszámon, és segítünk – húzta alá a polgármester.

 

Lakhatásra alkalmatlan


A szabadtéri sajtótájékoztatót követően a résztvevők több olyan helyszínt is felkerestek – jellemzően a város peremkerületeiben –, ahol hajléktalanok húzzák meg magukat rendszeresen. Az egyik elhagyatott, ajtó és ablak nélküli épületben ételmaradék, viseltes matrac, ruhaneműk és szemét árulkodott arról, hogy a helyiségnek lakója van.


– Ez egy potenciális hely, ahol hajléktalanok előfordulnak. Lehet látni a felhalmozott holmikat. Most nincs itt senki, valószínűleg korán jöttünk, csak később szoktak megérkezni. Itt húzzák meg magukat éjszakára – mutatta Szabó Tibor, a FÉHE Utcai Szociális Szolgálatának vezetője. Továbbindultunk egy parkerdei házikóhoz, ami láthatóan alkalmatlan a hosszú távú lakhatásra. Mégis van, aki itt él. A szociális munkások jól ismerik, nem először járnak itt, nevén szólítják, de a kiabálásra nem jön válasz a hevenyészett kapun túlról. A lakó valószínűleg a várost járja.


Az utcai szolgálat két autóját pokróccal, meleg teával, ruhával, gyógyszerrel, konzervekkel szerelték fel. Ezzel segítik az utcán élőket. Van, aki azért nem megy hajléktalanszállóra, mert kisállata van, mások egyszerűen csak nem akarnak szabályokhoz alkalmazkodni. Többen közülük közfoglalkoztatásban dolgoznak, fémdobozt, üveget gyűjtenek, hogy fenntartsák magukat, de lakásra, albérletre ebből nem telik...


Az utcai szociális munkások két műszakban dolgoznak, mindennap többször nyakukba veszik a várost a késő őszi-téli időszakban is, felkeresik az ismert helyeket. Már nem egyszer életet mentettek.


– Néhány éve történt, épp havazott. A szokásos járőrszolgálatunk során megpillantottunk egy padon fekvő embert, már belepte a hó. Amikor láttuk, kiről volt szó, már tudtuk, hogy egy ismertebb, idős hajléktalanunk. Ahhoz is gyenge volt, hogy felkeljen, képtelen volt bemenni a szállóra. Épp időben érkeztünk. Ha egy órát is késlekedünk, ez az ember most nem dolgozna búcsúsoknál – idézte fel Pungor Dávid, a FÉHE utcai szolgálatának munkatársa.

 

A hajléktalanok védelmében


A bejáráskor a szervezők azt kérték, úgy készítsük a fotókat és videófelvételeket, hogy ne legyen felismerhető, hol járunk. Ez a hajléktalanok védelmében szükséges, előfordul ugyanis, hogy bántás éri őket.


– Én magam is tanúja voltam egy esetnek, amikor egy 10-12 fiatalból álló banda kaviccsal dobált meg hajléktalanokat a búvóhelyükön. Hívtam a rendőrséget, közterület-felügyelőket és az utcai szociális szolgálatot, hogy ezt a tevékenységet megakadályozzák. Valószínűleg heccből csinálták, diákcsínyként vagy bosszúból, ám ez nem megengedhető. A garázdaság pedig büntetendő cselekmény – mondta el Kelemen Krisztián, a bűnmegelőzési bizottság elnöke.


A FÉHE együttműködik más városok hajléktalanellátást végző szervezeteivel is, különösen a zalaegerszegivel és a győrivel. Megosztják tapasztalataikat, ötleteiket, nyitottak arra, hogy új elemekkel bővítsék a nehézsorsúak támogatási és ellátási rendszerét, mondta el Németh Klára. Tűzifával, brikettel segítik azokat a hajléktalan embereket, akik hosszú távú lakhatásra nem alkalmas ingatlanban élnek, így nem fenyegeti őket a kihűlés veszélye. Szívesen fogadják a ruhaadományokat is: férfi-női meleg holmikat – pulóvert, kabátot, zoknit, alsóruhát, vastagabb nadrágot – lehet vinni hozzájuk, egészen tavaszig.


Aki bajban lévő, fedél nélküli embert lát, jelezze az ingyenes krízistelefonszámon, és érkezik a segítség. Tel.: 06/80-205-165

 

kzs
Fotó: Bonyhádi Zoltán/szombathely.hu

címkék
Savaria Fórum 33. évfolyam 45. szám - 2024.12.20.
Savaria Fórum 33. évfolyam 45. szám - 2024.12.20.
tematikus oldalak