
Hét országból érkeztek vendégek Szombathelyre a JUSTNature projekttalálkozóra
Digitális iker: 3D modellen a város
Németh Ákos, Szombathely önkormányzatának klímapolitikáért is felelős tanácsnoka a projekttalálkozó előtt elmondta, hét ország képviselteti magát a szerdai eseményen, melynek fő témája a digitális iker: – Ez tulajdonképpen egy informatikai leképezése, virtuális másolata a városunknak, és segítségével megpróbáljuk feltérképezni, hogy a végrehajtott beruházások milyen környezeti hatásokkal bírnak – mondta el a zöldtanácsnok.
A digitális iker egy térinformatikai rendszer, melyben 3D-ben megnézhetők a város épületei, fái, modellezhető benne a nap besugárzása, a fák árnyékvetése, azaz azt is feltérképezhetjük, hogy ha a jövőben valahová ültetnénk egy fát, az hogyan változtatná meg a mikroklímát az adott területen.
A digitális iker már most is elérhető ezen a linken:
https://icim.iesve.com/IESICLProjects/#/project-login/fe5b3b3c-3c65-4f43-a3ae-2acac8ad060d
A Justnature program a vége felé közeledik: ez az utolsó előtti meeting, az utolsó, online találkozót egy zárórendezvény követi majd. A projekt kereteiben Szombathelyen megvalósult a Százhold park és a Dési iskola zöldítése, de levegőminőség-mérő szenzorokat is telepítettek, és a fent említett digitális ikernek egy része is elkészült. A projekt kereteiben Szombathelyen szemléletformáló programok is útjukra indultak.
Az él túl, aki alkalmazkodik
– Mikor először szóltam Önökhöz, elmondtam, hogy egy zöld, fenntartható várost szeretnénk Szombathelyen, és ezzel párhuzamosan szeretnénk közösséget építeni: ennek szimbóluma egy közösen ültetett növény – kezdte köszöntőjét a JUSTNature program kezdeteire utalva dr. Nemény András polgármester. – Ezek a szavak akkor még csak szóvirágok voltak, mára azonban igazi virággá váltak, hiszen azóta megvalósult a projekt keretében a Százhold park, és az egyik iskolánk is szép, természetközeli udvart kapott – ezzel tettünk egy lépést a jövő felé, amit elképzeltünk, és ebbe be tudtuk vonni a gyerekeket, a tanulókat is.
– Ha most kérdeznék meg, mi a jövő felé tett lépés iránya, azt mondanám, hogy a legfontosabb dolog az alkalmazkodás a jelenlegi környezethez, hiszen nem a legokosabb és a legerősebb él túl, hanem a legalkalmazkodóbb. Az alkalmazkodás egyben lehetőség arra, hogy változtassunk: ezt megteheti egy ország, egy város, de bármelyik ember is. Szombathely városának és minden itt élő embernek van feladata abban, hogy tegyünk a klímaváltozás hatásai ellen – hangsúlyozta a polgármester, majd, mintegy a program mottójaként, József Attila szavait idézte: – "Légy egy fűszálon a pici él /S nagyobb leszel a világ tengelyénél" –, végül kellemes időtöltést kívánt a vendégeknek városunkban, s meginvitálta őket a Savaria Karneválra is.
Tp
Fotók: Nagy Jácint






A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.