Hétfőn tüntettek a madáchos igazgató felmentése miatt a Belügyminisztérium előtt
Egy augusztus 8-án megjelent kormányrendeletben korlátozták az oktatási intézményekben többek között a mobiltelefonok használatát. Mint korábban megírtuk, a Madách Imre Gimnázium vezetősége a rendelet egyik paragrafusára hivatkozva közölte, hogy nem veszik el a diákoktól a digitális eszközöket. A Belügyminisztérium ezután felmentette pozíciójából Mészáros Csaba igazgatót. Az iskolánál már aznap tüntetés volt a döntés ellen, amit most a szeptember 2-ai tanévnyitós demonstráció követett.
Elsőként a Madách Imre Gimnázium egyik diákja állt színpadra, aki kijelentette, hogy az
„ő telefonjaikat nem fogják elvenni, a Madách pedig előre megy, nem hátra.”
Az iskola egy volt diákja is a színpadra állt, aki szerint meg kell érteni, hogy ők már a világba születtek bele. Mint mondta, nem érti, hogy a rendelet miért korlátozza az egymással és a családdal történő kommunikációt a tanórákon kívül.
A tüntetésen Iványi Júlia, a Wesley János Óvoda, Általános Iskola és Gimnázium intézményvezetője is beszédet mondott. Az iskolaigazgató úgy látja, ha valaki azt akarja elhitetni velük, hogy nincs mit tenni, akkor azt kell mondani, hogy az illető hazudik. Hangsúlyozta, hogy mindig van választás, van mit tenni. Iványi Júlia bejelentette, hogy kedd reggel petíciót visznek a fővárosi kormányhivatalhoz.
A Tanítanék Mozgalom képviselői az elmúlt két év oktatáspolitikai kronológiáját olvasták fel. Felszólalásukban követelték, hogy azonnal vonják vissza Mészáros Csaba volt igazgató felmentését. Amennyiben ez nem történik meg, úgy azt ígérik, hogy ősszel újabb demonstrációkra számíthat a kormány.
A tüntetésen Dukán András Ferenc, a Madách Imre Gimnázium elbocsátott tanítója is beszédet mondott. Kifejti, hogy több mint egy évvel ezelőtt levélben kapta meg a felmondását, amiért korábban polgári engedetlenséget hirdetve nem tartotta meg az óráit.
Szabó Anita, a Madách Imre Gimnázium egyik diákjának édesanyja elmondta, hogy Mészáros Csaba volt igazgató leváltása a rendszer logikáját mutatja: igazságtalan, aránytalan, és senkinek sem jó. Szabó Anita cinikusnak és gonosznak nevezte a kormányt:
„kiírhatnánk a határon, hogy Belesz*rábia, ha már úgy is Kelet felé fordítjuk az arcunkat”.
A beszédek után a tüntetők közösen énekelték el a Szól a kakas már című népdalt és a Mi vagyunk a Grundot, majd ismét azt skandálták, hogy „itt állok, mást nem tehetek”. A tüntetés békésen ért véget - írta meg a Telex.
Fotó:Kvasztics Fedor-Kötöttségek Nélkül Blog/Facebook
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.