Hétmilliárd eurót kapnak az unió déli szomszédai
Az EU a déli partnerországokkal - Algériával, Marokkóval, Egyiptommal, Izraellel, Jordániával, Libanonnal, Líbiával, Palesztinával, Szíriával, valamint Tunéziával - folytatott stratégiai együttműködésének megerősítése céljából új menetrendet javasolt, amelyben az éghajlatváltozás elleni küzdelemre, a zöld és digitális átmenet felgyorsítására, a migráció kezelésére, a jogállamiság, valamint a béke és stabilitás előmozdításra összpontosítanak.
Az unió külön beruházási tervet készített - szoros együttműködésben partnereivel - abból a célból, hogy javuljon a régióban élő emberek életminősége. A terv kiemelt kezdeményezéseket tartalmaz a gazdasági ellenálló képesség erősítése, a jólét kiépítése, valamint a kereskedelem, a beruházások növelése és a versenyképesség támogatása érdekében - derül ki a közleményből.
Várhelyi Olivér, az unió szomszédság- és bővítéspolitikáért felelős biztosa kijelentette: "a megújított partnerséggel új fejezetet nyitunk déli partnerországainkhoz fűződő kapcsolatainkban. Ez a partnerség, amelyet szomszédainkkal együtt alakítottunk ki, közös érdekeken és közös kihívásokon alapul."
"Európa közvetlenül hozzá akar járulni a régió stabilitására és virágzására vonatkozó hosszú távú elképzelések valóra váltásához, különösen a koronavírus-járvány okozta válság utáni társadalmi és gazdasági kilábalás során" - tette hozzá.
A migrációval kapcsolatban a magyar biztos hozzátette, hogy annak kezelésére az unió közös kihívásként tekint, és kész együttműködni a partnerországokkal az illegális bevándorlás és az embercsempészet elleni küzdelemben. (MTI)
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.