Horváth Boldizsárra emlékeznek: kezdetét vette a XXVII. Vasi Jogásznap
Horváth Boldizsár a gróf Andrássy Gyula vezette harmadik magyar kormány igazságügyi minisztere 202 évvel ezelőtt született Szombathelyen - munkássága jelentős mértékben segítette hazánk és szülővárosa, Szombathely fejlődését is. Az ő emlékére rendezett XXVII. Vasi Jogásznap 11 órakor vette kezdetét Szombathelyen: a Savaria Múzeum parkjában Horváth Boldizsár szobránál gyűltek össze a résztvevők a koszorúzási ünnepségre.
"Legyünk nyíltak és őszinték"
Elsőként a Vas Vármegyei SzC Horváth Boldizsár Közgazdasági és Informatikai Technikum 12.E osztályának tanulói adtak műsort, melyben felidézték a szombathelyi születésű író, költő, jogtudós, politikus, igazságügy-miniszter, a Magyar Tudományos Akadémia levelező tagja pályájának főbb pontjait, s kiváló jellemét, melyet a magyar nemzet megmentése és megtartása vezérelt minden előtt. Az elragadó szónok, vonzó személyiség, kiváló jogtudós és író attribútuma volt az egyenesség és a becsület: "Legyünk nyíltak és őszinték" – hangzott el a Kiegyezés előkészítése kapcsán 1866-os, Quid tunc című országgyűlési beszédében. "Azt hiszem, a hazát akkor kétszeres kötelesség szolgálni, midőn a siker kétséges." - rögzíti megfontolandó, örök érvényű gondolatát az 1869-es képviselőházi napló.
A XXVII. Vasi Jogásznapon ünnepi beszédet dr. Bazsóné dr. Görög Anikó, a Szombathelyi Járásbíróság bírája mondott, kiemelve, ünnep ez a nap, különösen Szombathely városa (hol szobor, technikum és utca is őrzi nevét) számára. Ezután felidézte az egykori igazságügyi miniszter életútjának, politikai pályájának állomásait, kiemelve a jogrendben elért változtatásait, mint a közigazgatás és az igazságszolgáltatás kettéválasztásának kezdeményezése, a bírói függetlenség kimondása, a királyi tábla feloszlatásának kísérlete.
Humánus szemléletéből adódóan eltörölte a bilincs használatát, a botbüntetést és a vérdíjat. Nevéhez fűződik a közjog és a magánjog markáns elhatárolása. – A mai jogásznap témája a család jogi védelme – folytatta a bírónő. Horváth Boldizsár a család és a jog kapcsán úgy nyilatkozott, hogy a társadalomnak különböző fokozatai vannak: kezdődik a családnál, utána jön a község, a megye, végül az állam.
Dr. Bazsóné dr. Görög Anikó mondott ünnepi beszédet
"Ha tehát a társadalom csakugyan megkövetelheti, hogy az egyén veleszületett önkormányzati jogainak egy részéről a társadalom javára lemondjon, természetes, hogy az egyén jogainak eme részét csakis azon társadalmi kör javára ruházza át, amelynek tagja." Biztosítani és szabályozni kell, hogy egyik jogkör a másikba át ne csapjon, és ne sérüljön, vallotta a jogtudós.Horváth Boldizsár élete, pályája, emberi tartása példa értékű valamennyiünk számára – zárta beszédét dr. Bazsóné dr. Görög Anikó.
Horváth Boldizsár szobra a múzeumparkban Szombathely híres szülöttje, országgyűlési képviselője, a kiegyezés utáni első igazságügyi miniszter emlékére 1907-ben állított szobrot városa. A Savaria Múzeum parkjában található szobor Tóth István alkotása, szecessziós stílusú mészkő talapzatát Hudetz József kőfaragó mester készítette Szombathelyen, első rendű haraszti kőből. A szobormű 5 méter magas, akkor összesen 12 ezer koronába került, mely összegnek legnagyobb részét Szombathely város közössége gyűjtötte össze. Állapota az ezredfordulóra leromlott: a Magyar Jogász Egylet vasi szervezete és dr. Spitz János javaslatára 2006-ban teljesen felújították. |
Koszorúzás és főhajtás a város híres szülötte előtt
A beszédet koszorúzás követte: Horváth Boldizsár egykori igazságügyi miniszter szobránál koszorút helyezett el az Igazságügyi Minisztérium képviseletében dr. Tuzson Bence igazságügyi miniszter, a Magyar Országgyűlés képviseletében dr. Hende Csaba, törvényalkotásért felelős alelnök, a Magyar Jogász Egylet, a Vas Vármegyei Kormányhivatal, a Vas Vármegyei Önkormányzat, Szombathely Megyei Jogú város képviseletében dr. Nemény András polgármester és dr. László Győző alpolgármester, a Magyar Ügyvédi Kamara, a Vas Vármegyei Ügyvédi Kamara, a Szombathelyi Törvényszék, a Vas Vármegyei Főügyészség, a Magyar Jogász Egylet Vas vármegyei képviselete. A a Vas Vármegyei SzC Horváth Boldizsár Közgazdasági és Informatikai Technikum igazgatója az emlékezés virágait helyezte el a szobornál.
Az ünnepség résztvevői ezután átvonultak a Horváth Boldizsár Fő téri szülőháznál elhelyezett emléktáblához, ahol főhajtással tisztelegtek a volt igazságügyi miniszter életműve előtt.
Dr. Tuzson Bence igazságügyi miniszter és dr. Nemény András polgármester
Fókuszban a család jogi védelme
A XXVII. Vasi Jogásznap szakmai része, melynek elnöke dr. Trócsányi László, az MJE elnöke volt, a Pannónia étteremben vette kezdetét 14 órakor: dr. Spitz János és dr. Tuzson Bence rövid beszéde után előadások hangzottak el, a nőnapi időponttal egybecsengve hölgy előadóktól: a család jogi védelme témában dr. Czine Ágnes alkotmánybíró, dr. Szeibert Orsolya, az ELTE tanszékvezetője és prof. dr. Wopera Zsuzsanna, az Igazságügyminisztérium miniszteri biztosa, tanszékvezető tanár osztották meg gondolataikat a résztvevőkkel. A zárszó Hende Csaba országgyűlési alelnöké lesz 17 óra körül, majd Marton Ferenc, Vas Vármegye Közgyűlésének alelnöke köszöntése után fogadásra került sor.
Koszorúzás a Fő téri szülőháznál
Tp
Fotók: Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.