Horváth Zoltán: „A szombathelyi közösségekért dolgozunk”
„A Szent-Györgyi Albert Középiskolában végeztem, videófakultáción. Tehát tizennégy éves koromtól foglalkoztam filmelmélettel és -történettel. Vágvölgyi András volt a tanárunk, sokat köszönhetünk neki. A főiskolán, művelődésszervező szakosként, a Heti Frissítő című diáklapot szerkesztettem, s mivel mindig vonzott a kultúra, a művészet, elkezdtünk magával a filmkészítés technikájával is foglalkozni. Dokumentum- és kisjátékfilmeket készítettünk. Fontosnak tartottuk, hogy rögzítsünk példamutató életutakat. Varecza László ismert régiségkereskedőről (aki író/könyvkiadó, matematikus, tanár is volt) forgattuk az első filmünket, amit többször díjaztak. Kuntár Lajosról, Palkó Istvánról, Gál Ferusz Józsefről és másokról készítettünk portrékat. Elismerték őket filmfesztiválokon, ahol a díjak mellett további inspirációt, iránymutatást kaptunk a zsűritől és a többi alkotótól. Országos tévécsatornák sugározzák őket, elérhetők a YouTube-on. Még főiskolásként fölvettem az alkalmazott nyelvészetet az ELTE Bölcsészettudományi Karán, Balázs Géza nyelvész, néprajzkutató tanszékén. Nála írtam a szakdolgozatomat. Utolsóéves voltam, amikor már fölvettek az akkor alakuló AGORA-ba. Mayer Rudolf lett a mozi vezetője. Ő hívott. Ez annak a kapcsolatrendszernek volt köszönhető, hogy az Örökmozgó Művészmozi aktív szervezője voltam. Rudi mellett mindent kitanultam a moziról; heti filmek összeállítása, statisztikák készítése, filmklubok vezetése, programszervezés… Időközben bekapcsolódtam az egyéb agorás munkákba is. Nyolc év után váltottam, s kerültem ide, a Sportházba. nagytermes színházi produkciók, koncertek, könyvbemutatók, beszélgetések szervezésével telt a következő bő négy esztendő. A gyakorlat mellett folyamatosan képeztem magam. Andragógus (a felnőttképzés tudománya) diplomát szereztem, kulturális mediátor lettem (ez a művelődésszervezés egyetemi fokozata). Jelenleg doktori iskolát végzek a győri Széchenyi Egyetemen; a regionális doktori iskolában a kulturális alapú gazdaságfejlesztés, illetve a kreatívipar témájában kutatok. Óraadóként oktatom az ELTE szombathelyi közösségszervezés szakos hallgatóit.”
Ügyvezetőként friss agorás, úgymond pillanatfelvétel rögzítésére is kértük Horváth Zoltánt.
„Az elmúlt időszakban sok minden változott. Éppen most olvadt be az AGORA-ba a Szombathelyi Képző Központ, ami önálló szervezeti egység lesz a kereteinken belül. Jogelődje a 2005-ben alapított Savaria TISZK, amit Wagner András vezetett, és amely az ő tiszteletére a Wagner András Humán Szolgáltató és Felnőttképző Központ nevet viseli majd. Egyeztettünk a családdal, megkaptuk a beleegyezést. Hozzánk tartozik az AGORA–MSH, a mozi, a KRESZ park, a Felsőcsatári Gyermeküdülő, az Ifjúsági Szolgálat, a Szombathelyi Televízió, a Savaria Fórum. Már az én időmben került az agorás portfólióba a Víztorony, ami kis ’ékszerdoboz’, turisztikai látványosság. Digitális eszközeivel több funkciót is betölt. Idegenforgalmi szakemberek szerint ott van a város legmodernebb, leginnovatívabb kiállítótere. A kezdeményezésemre elindítottunk a kollégákkal közösen olyan projektet – amihez pályázati forrást sikerült találnunk –, amiben eddig lemaradásunk volt. Hiszen a kultúra közvetítése mellett az új típusú technológiákra, a robotizálásra, a digitalizálásra szeretnénk felkészíteni a helyi közösségeket. Robotokat, ezen belül is legórobotokat, valamint 3D nyomtatót szereztünk be. Ezekhez már most workshopok kapcsolódnak; előadásokat tartunk fiataloknak, interaktív kiállításokat szervezünk. (A bázis a Sportház.) Át kell adnunk az új típusú tudásokat, ebben most jelentős előrelépések történtek. Ezekhez is izgalmas programokat találunk ki. Szeretnénk nyitni a lakótelepek, az ottani egyesületek felé. Például a Derkovits Lakótelepi Egyesülettel közösen próbáljuk meg ’fölfuttatni’ a Szűrcsapó utcai klubhelyiségüket. A Pálos Károly Családsegítő Szolgálattal együtt közösségi térként szeretnénk működtetni a volt Gyermekek Házát. Ide kerülnek vissza már az idén az agorás nyári gyermektáborok. Terveink között szerepel, hogy rendszeresen legyenek ott más programok is. Szeretnénk még jobban fókuszálni a peremkerületek felé. Az elmúlt két és fél évben kialakultak az agorás szervezeti keretek, struktúrák, most a nyugodt építkezésre szeretnénk koncentrálni.”
Horváth Zoltán
Szenkovits Péter
Fotó: Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.